Fot. GK

W niedzielę 25 listopada swoje święto obchodzi… pluszowy miś. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono w 2002 roku – w setną rocznicę powstania maskotki w USA.

Fot. GK

A było tak: w 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosvelt wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiedzia brunatnego i przyniósł go do Roosvelta. Prezydent ujrzawszy lekko rannego i przerażonego niedźwiadka, kazał go natychmiast uwolnić. Jeden ze świadków tego zdarzenia uwiecznił historię małego misia na rysunku w waszyngtońskiej gazecie, którą czytał producent zabawek. Przedsiębiorca rozpoczął produkcję pluszowych misiów, a Amerykanie zaczęli wykorzystywać zdrobniałe imię prezydenta i masowo sprzedawać maskotki pod nazwą Teddy Bear (od Teodora). Do dziś w języku angielskim nazwa ta jest określeniem wszystkich pluszowych misiów.
W 2002 roku, dokładnie w setne urodziny Teddy Bear’a, 25 listopada ustanowiono Światowym Dniem Pluszowego Misia. Dziś nasz miś ma zatem 110 urodziny. Święto obchodzone jest w wielu pomorskich przedszkolach i szkołach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.