Zamek w Łapalicach zostanie dokończony? Właściciel walczy

24 listopada 2012r. | Drukuj

Ważą się losy kaszubskiego zamku w Łapalicach koło Kartuz. Właściciel walczy o zgodę na dokończenie niezwykłej budowli, w której ma powstać pensjonat.

Fot. suleczyno.com

Budowę domu z pracownią w Łapalicach rozpoczął ponad o 20 lat temu gdański rzeźbiarz, Piotr Kazimierczak. Pierwotnie miał to być po prostu dom jednorodzinny. Fantazja inwestora nie znała jednak granic.  Budowla rozrosła się do rozmiarów prawdziwego zamku z dwunastoma basztami o łącznej powierzchni 5 tys. m2. Potem nadeszły kłopoty, ponieważ inwestorowi skończyły się pieniądze, zaś nadzór budowlany zakwestionował budowę bez uzgodnień architektonicznych i wymaganych pozwoleń. Wreszcie Piotr Kazimierczak otrzymał decyzję o nakazie rozbiórki zamku. Długie lata trwały sprawy w sądach i urzędach, a w tym czasie niezwykły obiekt stał się jedną z atrakcji środkowych Kaszub. Po długich staraniach właściciela, w maju tego roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Kartuzach zatwierdził projekt na dokończenie  słynnego zamku w Łapalicach. Właściciel planował otworzyć w zamku pensjonat. Teraz jednak zgody na budowę  nie wyraża Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.

– Projekt nie zawierał wszystkich rozwiązań i uzgodnień, które powinny się w nim znaleźć. Miał to być pensjonat, a skoro tak, w naszej opinii winny być opracowane także wszystkie projekty branżowe, instalacje elektryczne, kominy, klimatyzację, a ten projekt tak szczegółowych rozwiązań nie zawierał – powiedział w Radiu Gdańsk Grzegorz Stosik, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. On też uchylił pozytywną decyzję powiatowego nadzoru budowlanego.

Właściciel obiektu będzie jednak nadal walczył o zgodę na dokończenie budowli. Właśnie  odwołał się od tego decyzji wojewódzkiego inspektora i wysłał dokumenty do Głównego Inspektora Budowlanego w  Warszawie. Decyzja w tej sprawie zapadnie jeszcze w tym roku – twierdzi inwestor. Jeśli dostanie zgodę na dokończenie budowy, na Kaszubach przybędzie kolejny pensjonat.

Więcej zdjęć można obejrzeć na stronie www.suleczyno.com


Opublikowano w: KartuzyRegionWiadomości
Tagi: , , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu: 4 (dodaj własny »):
 1. Jacek pisze:

  Sprawa jest prosta. Nadzór chce łapówkę.

 2. Małgorzata pisze:

  uwielbiam ogladać ten zamek,żałuję ,że nie jestem obrzydliwie bogata bo chętnie bym dokończyła ,porywają mnie tacy ludzie.Mam nadzieje że ktoś sie jednak znajdzie ,budowla wymaga nakładów ale jest w dobrym stanie

 3. Lukrecja pisze:

  Dla mnie zamek wygląda, jak z piekła rodem

 4. Agnieszka pisze:

  On jest cudowny …ma duszę pomimo że wokół niego i wewnątrz hula wiatr.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem
LĘBORK STOLICĄ KASZUBSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

Najnowsze komentarze