Fot. suleczyno.com

Ważą się losy kaszubskiego zamku w Łapalicach koło Kartuz. Właściciel walczy o zgodę na dokończenie niezwykłej budowli, w której ma powstać pensjonat.

Fot. suleczyno.com

Budowę domu z pracownią w Łapalicach rozpoczął ponad o 20 lat temu gdański rzeźbiarz, Piotr Kazimierczak. Pierwotnie miał to być po prostu dom jednorodzinny. Fantazja inwestora nie znała jednak granic.  Budowla rozrosła się do rozmiarów prawdziwego zamku z dwunastoma basztami o łącznej powierzchni 5 tys. m2. Potem nadeszły kłopoty, ponieważ inwestorowi skończyły się pieniądze, zaś nadzór budowlany zakwestionował budowę bez uzgodnień architektonicznych i wymaganych pozwoleń. Wreszcie Piotr Kazimierczak otrzymał decyzję o nakazie rozbiórki zamku. Długie lata trwały sprawy w sądach i urzędach, a w tym czasie niezwykły obiekt stał się jedną z atrakcji środkowych Kaszub. Po długich staraniach właściciela, w maju tego roku Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Kartuzach zatwierdził projekt na dokończenie  słynnego zamku w Łapalicach. Właściciel planował otworzyć w zamku pensjonat. Teraz jednak zgody na budowę  nie wyraża Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.

– Projekt nie zawierał wszystkich rozwiązań i uzgodnień, które powinny się w nim znaleźć. Miał to być pensjonat, a skoro tak, w naszej opinii winny być opracowane także wszystkie projekty branżowe, instalacje elektryczne, kominy, klimatyzację, a ten projekt tak szczegółowych rozwiązań nie zawierał – powiedział w Radiu Gdańsk Grzegorz Stosik, wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego. On też uchylił pozytywną decyzję powiatowego nadzoru budowlanego.

Właściciel obiektu będzie jednak nadal walczył o zgodę na dokończenie budowli. Właśnie  odwołał się od tego decyzji wojewódzkiego inspektora i wysłał dokumenty do Głównego Inspektora Budowlanego w  Warszawie. Decyzja w tej sprawie zapadnie jeszcze w tym roku – twierdzi inwestor. Jeśli dostanie zgodę na dokończenie budowy, na Kaszubach przybędzie kolejny pensjonat.

Więcej zdjęć można obejrzeć na stronie www.suleczyno.com

4 KOMENTARZE

  1. uwielbiam ogladać ten zamek,żałuję ,że nie jestem obrzydliwie bogata bo chętnie bym dokończyła ,porywają mnie tacy ludzie.Mam nadzieje że ktoś sie jednak znajdzie ,budowla wymaga nakładów ale jest w dobrym stanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.