Oktoberfest w Monachium, czyli  niemieckie dożynki chmielowe w stolicy Bawarii, Niemcy obchodzą  już od 200 lat!

Oktoberfest odbywa się od 1810 roku na przełomie września i października i jest jednym z największych na świecie festynów ludowych. W ostatnich latach przeciętna liczba odwiedzających wynosiła sześć milionów. W trakcie trwającego dwa tygodnie festynu, goście wypiją około pięciu milionów litrów piwa, sprzedawanego tradycyjnie w litrowych kuflach tzw. Mass.

W Tym roku festyn potrwa do 3.10, czyli zgodnie z tradycją – do końca pierwszej niedzieli października. Pierwotnym celem Oktoberfestu było zużycie piwa z mijającego sezonu browarskiego, zanim rozpoczęto warzyć nowe. Ponieważ Bawarskie Prawo Czystości z 1539 roku zezwalało na warzenie piwa tylko od 29 września do 23 kwietnia, tego typu festyny przypadały właśnie na przełom września i października.

Początkowo tereny, na których odbywał się festyn, położone były poza murami miasta i w dniu rozpoczęcia gospodarze i wystawcy udawali się tam w uroczystym pochodzie. Obecnie tradycyjny pochód prowadzi Münchner Kindl  – herbowa figura Monachium – dziewczyna w czarnym habicie franciszkańskim z kuflem w dłoni, która idzie wraz z burmistrzem Monachium.

W pochodzie nadal uczestniczą gospodarze, a wraz z nimi uroczyście przystrojone wozy browarów i kapele muzyczne, które będą grać w halach i namiotach piwnych. Po wjeździe pochodu, zawsze w południe, w hali Schottenhamel, burmistrz Monachium odszpuntowuje pierwszą beczkę. Co roku widzowie (trwają transmisje telewizyjne) oczekują  z napięciem, ile uderzeń będzie potrzebnych zanim popłynie piwo. Christianowi Ude,  obecnemu burmistrzowi (od 1993 r.), udało się to w latach 2005, 2008 i 2009 za dwoma uderzeniami. Jeden z jego poprzedników potrzebował w 1950 roku… dziewiętnastu uderzeń.

Pierwszy kufel z piwem otrzymuje tradycyjnie premier Bawarii – obecnie Horst Seehofer. Monachijskie browary przygotowują na Oktoberfest specjalne piwo, mocniejsze niż zwykle (6-7% alkoholu). Tradycyjny litrowy kufel piwa kosztuje w tym roku prawie 9 euro. Po raz pierwszy w historii festynu w namiotach obowiązuje zakaz palenia. W 200-letniej historii Oktoberfestu impreza nie odbyła się 24 razy – zawsze z ważnej przyczyny, m.in. z powodu wojny napoleońskiej, epidemii cholery, wielkiej inflacji i w czasie II wojny światowej.

Od kilkunastu lat w wielu krajach organizuje się podobne imprezy, próbujące naśladować tę niemiecką.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.