Fot. GK: Vrsar na półwyspie Istria

Malowniczy Dubrownik, słoneczna Rijeka z lotniskiem na wyspie Krk oraz Split i Zadar w Dalmacji – to cele wypraw turystycznych, do których od długiego weekendu majowego będzie można polecieć z gdańskiego lotniska. Od dziś sprzedaż biletów.

Fot. GK: Vrsar na półwyspie Istria

Ostatnio pisaliśmy o trzech regionach chorwackich, do których polecimy z Gdańska w 2013 r. Okazuje się, że będziemy mogli polecieć do czterech miast. W tym roku mieliśmy loty do Zadaru w Dalmacji, a od maja polecimy także do Splitu, Dubrownika i Rijeki. Loty odbywać się będą raz w tygodniu – w soboty. Pierwsze rejsy już  w długi weekend majowy. Wszystkie obsługuje połączenia obsługuje Eurolot, a bilety, które można nabywać od dziś (30 listopada), mają kosztować od 269 zł .

Fot. GK: Vrsar na półwyspie Istria

Uruchomienie nowych połączeń z Chorwacją to dowód na popularność tego kraju wśród mieszkańców Pomorza i Kaszub. Tegoroczne połączenie Eurolotu do Zadaru cieszyło się ogromną popularnością. Polska jest na 6. miejscu pod względem liczby turystów odwiedzających Chorwację. W 2011 roku blisko 35 tys. polskich żeglarzy czarterowało w tym kraju jachty. Według danych Ośrodka Informacji Turystycznej Republiki Chorwacji, 85 proc. wypoczywających to turyści indywidualni, którzy sami organizują wyjazdy.

W 2013 r. do chorwackich miast latać będą z Gdańska 78 miejscowe samoloty Bombardier Q400, a lot trwał będzie niespełna dwie godziny. Połączenia zaplanowano do końca października.

Fot. GK: Trogir w Dalmacji

Chorwacja z Eurolotem:

Rijeka. Lotnisko znajduje się na wyspie Krk – jednej z najpopularniejszych wysp w Chorwacji ze znakomitą bazą turystyczną i słynną blisko 2-kilometrową kamienistą plażą w miejscowości Baska. Z Rijeki promami dostaniemy się na trzy lubiane wyspy: Rab, Cres i Pag. Rab pełna jest plaż, gdzie piasek ma właściwości lecznicze. Nieopodal leży wyspa Cres, znana w całej Europie ze szczepu winorośli – Vrbnicka Zlahtina, a nieco dalej Pag, skąd pochodzi słynny paszkowy ser. Jest to też ulubiona wyspa młodzieży, z wieloma klubami muzycznymi i dyskotekami. Z Rijeki w zaledwie 30 minut dotrzemy na półwysep Istria, gdzie dominują ekskluzywne hotele i pensjonaty, ale i gospodarstwa agroturystyczne przyciągające swoim folklorem i pięknym otoczeniem. Na Istrii koniecznie trzeba odwiedzić Park Narodowy Brijuni, który wypełniają przepiękne zatoczki idealnie wpasowujące się w charakterystyczne dla półwyspu białe skały.

Fot. GK: Rovinj na półwyspie Istria

Zadar. To główny ośrodek turystyczny, gospodarczy i kulturalny w północnej Dalmacji. Miasto kojarzone jest głównie z rzymskimi zabytkami, znakomitą kuchnią i winami. Atrakcją turystyczną są Morskie Organy – kilkudziesięciometrowy pas wybrzeża schodzący ku schodom, we wnętrzu których wywiercono system otworów i osadzono metalowe piszczałki. Adriatyk w tej części Chorwacji to raj dla żeglarzy i miłośników nurkowania. Na północy położony jest Nin z najmniejszą katedrą na świecie, jeszcze dalej na północ wznosi się majestatyczny masyw górski Velebit i Park Narodowy Paklenica.

Split. To duże 200-tysięczne zabytkowe miasto z portem na półwyspie pomiędzy zatoką Kastela i morskim kanałem. Jest stolicą regionu i ekonomicznym oraz naukowym centrum Dalmacji. Także w tej części wybrzeża adriatyckiego jest dobrze rozwinięta turystyka. W nadmorskiej dzielnicy miasta znajdziemy wiele hoteli, plaże i 5 przystani jachtowych. Split ma dużo zabytków, są tu archeologiczne, etnograficzne, morsko-przyrodnicze i historyczne muzea, galeria Mestrovic i Teatr Narodowy. Jest też zoo i wspaniały park na wzgórzu Marjan (175 m n.p.m.) w zachodniej części półwyspu, z którego rozpościera się wspaniały widok na miasto i na przylegające wyspy.

Dubrownik. Jak napisał znany irlandzki dramaturg i prozaik George Bernard Shaw: „Kto szuka raju na ziemi, niech przyjedzie do Dubrownika”. Wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, często jest tłem wielu filmowych produkcji. Nieopodal znajdują się znane miejscowości wypoczynkowe: Veliki i Mali Zaton. Na północ archipelag Wysp Elafickich i m.in. romantyczna Korcula. Z Dubrownika do Splitu rozciąga się 60 kilometrowa, popularna wśród Polaków Makarska Riwiera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.