fot. GK MDK w Rumi

Prywatne osoby wychodzą z inicjatywą aby stworzyć coś dla ogółu nie czerpiąc z tego korzyści finansowych. Takich osób w Rumi jest sporo, tworzą organizacje pozarządowe, które wspiera finansowo Miasto.

Fot. GK MDK w Rumi

W roku 2012 Urząd Miasta w Rumi przeznaczył z budżetu na organizacje pozarządowe ponad 860 tys. złotych. O dofinansowanie złożyło 41 podmiotów, podpisano łącznie 78 umów. Organizacje pozarządowe w odróżnieniu od organów publicznych a podobnie jak biznes są prywatne i powstają z inicjatywy ich założycieli (prywatnych osób), ale w odróżnieniu od biznesu a podobnie jak władze publiczne działają w interesie publicznym a nie prywatnym. Wychodzą ze swoją ofertą do osób w każdym przedziale wiekowym i odmiennymi zainteresowaniami. W tym roku aby lepiej przybliżyć mieszkańcom działalność organizacji zorganizowano po raz pierwszy targi, które mają być kontynuowane w latach kolejnych.

W Rumi działa między innymi Stowarzyszenie Włóczykij, które organizuje od paru lat rajdy nocne dla młodzieży i rajdy z cyklu „Świat bajek” dla tych najmłodszych. Ponadto działają liczne organizacje sportowe, tanecznych. Na terenie miasta działa Rumski Uniwersytet Trzeciego Wieku, który swoją ofertę kieruje do osób starszych, w dalszym ciągu aktywnych, chcących poszerzać swoją wiedzę i umiejętności. Prężnie działa Stowarzyszenie Amazonki wspierając kobiety z rakiem piersi. Program kulturalny Domu Kultury w Janowie też ma już sporą grupę miłośników. Można uczestniczyć w koncertach czy spotkaniach literackich z mniej lub bardziej znanymi osobami.

To tylko kilka z wielu możliwości jakie dają mieszkańcom organizacje. UM Rumi co roku dofinansowuje organizacje, które zgłoszą swój wniosek. – Spełnienie kryteriów starając się o dofinansowanie nie jest ciężkie, jedyny zauważalny problem jest w kwestii nie dopatrzenia formalnych wymogów – mówi Grażyna Bratnikow kierownik referatu Referat Kultury i Sportu. Wszystkie złożone wnioski są rzetelnie i wnikliwie oceniane. Dla komisji odpowiedzialnej za przyznanie środków finansowych miesiąc styczeń jest miesiącem pełnym pracy, bo właśnie wtedy często po godzinach zapadają decyzje komu i ile przyznać środków. Rozstrzyganie trwa cały styczeń, jak trzeba to i dłużej – mówi zastępca burmistrza Marcin Fuchs.

– Po raz pierwszy w roku 2012 organizacje mają możliwość zaprezentowania się przed komisją, co prawda nie daje to dodatkowych punktów, ale dzięki temu łatwiej jest wyobrazić sobie działanie danej organizacji i jej cele przy ocenie – dodaje Fuchs. Planuje się wprowadzenie dwóch nowych obszarów, w których swoją ofertę mogą zgłaszać organizacje. Z zakresu wspierania rodziny w formie świetlicy, byłaby to tzw. placówka wsparcia dziennego oraz z zakresu ekologii, ochrony zwierząt i dziedzictwa narodowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.