fot. mittromney.com

Grupa siedmiu polskich parlamentarzystów obserwuje od kilku dni prezydencką kampanię wyborczą w USA. Dzisiaj w dzień wyborów przyglądają się finałowi pojedynku między Barackiem Obamą i Mittem Romneyem oraz funkcjonowaniu amerykańskiej demokracji.

fot. mittromney.com

W ramach pierwszego etapu misji jej członkowie uczestniczyli w spotkaniach z analitykami do spraw polityki, przedstawicielami mediów i organizacji pozarządowych monitorujących przebieg wyborów, a także z reprezentantami Federalnej Komisji Wyborczej i komitetów wyborczych kandydatów startujących w wyborach. Dzisiaj w dniu głosowania obserwatorzy z Polski prowadzą obserwację w Waszyngtonie i w Wirginii.

– To dla nas wszystkich ogromne doświadczenie. Jesteśmy w stanach, które zdecydują o wynikach wyborów i możemy z bliska obserwować to, co jest istotą amerykańskiej demokracji – mówi senator Kazimierz Kleina, wiceprzewodniczący polskiej delegacji ZP OBWE.

W obserwacji z ramienia Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE biorą udział: wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich, przewodnicząca delegacji Sejmu i Senatu do ZP OBWE poseł Barbara Bartuś, wiceprzewodniczący delegacji senator Kazimierz Kleina oraz posłowie: Beata Bublewicz, Tomasz Garbowski, Henryk Smolarz i Michał Szczerba.

[youtube_sc url=http://www.youtube.com/watch?v=fVOdKSSnFvQ]

Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych są kolejnymi, które z ramienia zgromadzeń parlamentarnych – m.in. OBWE, Rady Europy oraz NATO, a także w obserwacjach organizowanych niezależnie od misji zgromadzeń obserwuje polska delegacja. Parlamentarzyści obserwowali dotychczas wybory parlamentarne (np. Ukraina, Litwa i Gruzja – 2012 r., Rosja – 2011 r.), prezydenckie (np. Gruzja – 2008 r., Ukraina – 2010 r.) i samorządowe (np. Litwa – 2011 r.).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.