fot. gazetacodzienna.pl / Marcin Luter

31 października 1517r. Marcin Luter na drzwiach kościoła w Wittenberdze wywiesił swoje 95 tez. W dwa tygodnie tezy były znane w całych Niemczech, a po miesiącu obiegły całą Europę. Rozpoczęła się Reformacja.

fot. gazetacodzienna.pl / Marcin Luter

Marcin Luter urodził się 10 listopada 1483 roku w Eisleben, mieście w środkowych Niemczech. Po odbyciu edukacji w szkole miejskiej w Mansfeld i parafialnej w Eisenach, w wieku osiemnastu lat rozpoczął studia na uniwersytecie w Erfurcie. Początkowo na wydziale nauk wyzwolonych, które ukończył w styczniu 1505 roku jako magister filozofii, a następnie kontynuował je od 20 maja, zgodnie z życzeniem ojca, na wydziale prawa. 17 lipca 1505 roku Marcin Luter wstąpił do zakonu augustianów. Wybrał klasztor augustianów eremitów o najsurowszej regule. Po odbyciu postulatu i nowicjatu 4 kwietnia 1507 roku w katedrze w Erfurcie przyjął święcenia kapłańskie.

Do pierwszego otwartego sporu z Kościołem katolickim doszło w 1516 roku kiedy to papież Leon X, ustanowił odpusty. Dochód pochodzący z ich sprzedaży przeznaczony był w szczególności na budowę nowej Bazyliki św. Piotra w Rzymie. Papież gdy wyczuł zagrożenie, nakazał Lutrowi stawić się w Rzymie. Luter domyślał się co stanie się z nim gdy tam pojedzie. Robiono wszystko by przesłuchanie odbyło się na gruncie neutralnym.

Do pierwszego przesłuchania doszło już w 1518 roku w Augsburgu. Legat papieski kardynał Kajetan zażądał od Lutra wycofanie swoich poglądów i zapomnienie o sprawie, która stawiała kościół Katolicki w złym świetle. Im bardziej sprawa robiła się poważna Luter zyskiwał coraz więcej sojuszników, którzy ukrywali mnicha. W czerwcu 1518 roku w Lipsku doszło do następnej dyskusji teologicznej. Rezultatem dysputy, którą obie strony uznały za swój sukces, było zaognienie się konfliktu pomiędzy zwolennikami Lutra a zwolennikami papieskiej koncepcji Kościoła.

Reformacja rozprzestrzeniała się szybko. W 1520 roku była znana już w Prusach Królewskich. W większych miastach takich jak Gdańsk, Elbląg czy Toruń ludność przychylnie opowiadała się za reformacją i otwierała bramy miasta dla luteranizmu. Propagatorzy Lutra docierali na Pomorze w celu głoszenia haseł odnowy Kościoła. Kolportowali pisma i ulotki reformacyjne, zdobywając tym zwolenników. Reformacja bardzo korzystnie wpłynęła na polską kulturę. Przyczyniła się m.in. do rozwoju piśmiennictwa. Wzrosła liczba drukarń i utworów wydawanych w języku polskim.

W grudniu 1520 roku Luter spalił bullę papieską i odmówił wycofania swoich poglądów, za co papież 3 stycznia 1521 roku ekskomunikował go na zawsze. Leon X zmarł w tym samym roku. Był ostatnim papieżem niemającym święceń kapłańskich w chwili wyboru. Blisko 500 lat później Marcin Luter został oficjalnie usprawiedliwiony przez papieża Jana Pawła II.

Według danych, które zostały sporządzone w 2010 roku na świecie żyje 74 mln ludzi wyznania luterańskiego. W Polsce wyznawców Luteranizmu jest około 70 tysięcy i należą oni do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.