www.youtube.pl

W październiku dzieci i młodzież z gminy Główczyce odwiedziły ponad 20 cmentarzy i miejsc pamięci na terenie swojej gminy. Uczcili pamięć tych, których już nikt nie wspomina.

www.youtube.pl

1 listopada, Święto Wszystkich Świętych, to dzień, w którym wspominamy naszych bliskich, którzy już odeszli z tego świata. Oddajemy im cześć i wyrazy naszych uczuć na różne sposoby, starając się, aby czas nie zatarł pamięci o nich.

W tym dniu, idziemy na cmentarz, by na grobie bliskiej nam osoby zapalić znicz i postawić kwiaty. Najważniejsze jednak są wspomnienia jakie nam zostały. To one, połączone wraz z fotografiami pozwalają, choć na chwilę wrócić tym, których już przy nas nie ma…

Pamiętamy o naszych bliskich zmarłych, pielęgnujemy ich groby i pamięć o nich. Rzadko jednak pamiętamy o bezimiennych bądź zaniedbanych grobach, zapomnianych cmentarzach i miejscach pamięci. Obojętnie przechodzimy obok nich, brak nam czasu by na chwilę przystanąć i uczcić pamięć tych, o których już nie ma kto zadbać.

Z inicjatywy pani Jagody Sidor, nauczycielki w Zespole Szkół w Pobłociu oraz pana Pawła Żmudy, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Główczycach, dzieci i młodzież z gminy Główczyce odwiedziły zapomniane cmentarze, na których spoczywają dawni mieszkańcy tych terenów. Zapaliły tam świeczkę i uprzątnęły liście. Wybrały się również na cmentarze komunalne, gdzie objęły opieką pomniki zapomnianych zmarłych.

W działaniach wzięła udział II klasa Gimnazjum w Pobłociu wraz z wychowawcą, Panią Jagodą Sidor oraz dzieci i młodzież skupiona wokół świetlic wiejskich w następujących miejscowościach: Będziechowo, Cecenowo, Choćmirówko, Dargoleza, Główczyce, Gorzyno, Izbica, Klęcino, Rumsko, Siodłonie, Stowięcino, Szczypkowice, Wielka Wieś, Wolinia, Wykosowo, Żoruchowo. Dzieciom ze świetlic towarzyszyli opiekunowie świetlic oraz rodzice.

W październiku dzieci i młodzież odwiedziły ponad 20 cmentarzy i miejsc pamięci na terenie gminy Główczyce. Uczcili pamięć tych, o których już nikt nie pamięta. My też pamiętajmy.

[youtube_sc url=http://www.youtube.com/watch?v=zr5KANRoyUU]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.