fot. ZHP Lębork

Od poniedziałku, 17 września trwa tydzień poświęcony pamięci gen. Stanisława Sosabowskiego, dowódcy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, który jest patronem 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów.

fot. ZHP Lębork

 W poniedziałek na Osiedlu Harcerzy wkopano tabliczki z nazwą ul. Gen. Sosabowskiego. Od wczoraj do piątku w kinie Fregata dla zorganizowanych grup szkolnych o godzinie 11.00 bezpłatnie wyświetlany jest film dokumentalny o generale Sosabowskim, pt. „Honor Generała”. Dla wszystkich mieszkańców Lęborka bezpłatna projekcja tego filmu jest zaplanowana na sobotę na godzinę 16.00.

 W dniach 18-22 września również w naszym kinie odbywa się bezpłatna projekcja prezentacji multimedialnej „Stanisław Sosabowski – Tobie Ojczyzno”.

Od jutra do niedzieli w „Fregacie” dostępna będzie także wystawa zdjęć „Generał Sosabowski patron 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów z Lęborka 1982-2012”.

Tydzień lęborskiego Tygodnia Pamięci o Generale S. Sosabowskim zakończy Msza Święta w intencji gen. Stanisława Sosabowskiego i poległych żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w kościele Św. Jakuba Apostoła w Lęborku, w niedziele o godzinie 10.00.

Generał Stanisław Franciszek Sosabowski urodził się w 1892 w Stanisławowie. Jak napisano w uchwale Senatu RP z dnia 9 maja 2012 r., postać gen. Stanisława Sosabowskiego jest „symbolem niezłomnego patrioty, walczącego o wolność Ojczyzny i dobrego dowódcy dbającego o swoich podwładnych. Jest też uosobieniem odwagi i uporu w realizacji celów. Gen. Sosabowski jest w Polsce uważany za patrona spadochroniarstwa wojskowego”.

Podejmując uchwałę w 120. rocznicę urodzin Stanisława Sosabowskiego Senat pragnie przypomnieć zasługi jednego z najlepszych polskich dowódców z okresu II wojny światowej oraz oddać hołd generałowi, jego podkomendnym z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i związanym z nią cichociemnym (…) Senat zwraca się do środowisk kombatanckich, wojskowych i społecznych o podjęcie we wrześniu 2012 r. stosownych działań w celu uczczenia pamięci gen. Stanisława Franciszka Sosabowskiego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.