Lęborski tydzień pamięci o gen. Sosabowskim

19 września 2012r. | Drukuj

Od poniedziałku, 17 września trwa tydzień poświęcony pamięci gen. Stanisława Sosabowskiego, dowódcy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej, który jest patronem 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów.

fot. ZHP Lębork

 W poniedziałek na Osiedlu Harcerzy wkopano tabliczki z nazwą ul. Gen. Sosabowskiego. Od wczoraj do piątku w kinie Fregata dla zorganizowanych grup szkolnych o godzinie 11.00 bezpłatnie wyświetlany jest film dokumentalny o generale Sosabowskim, pt. „Honor Generała”. Dla wszystkich mieszkańców Lęborka bezpłatna projekcja tego filmu jest zaplanowana na sobotę na godzinę 16.00.

 W dniach 18-22 września również w naszym kinie odbywa się bezpłatna projekcja prezentacji multimedialnej „Stanisław Sosabowski – Tobie Ojczyzno”.

Od jutra do niedzieli w „Fregacie” dostępna będzie także wystawa zdjęć „Generał Sosabowski patron 7 Harcerskiej Drużyny Czerwonych Beretów z Lęborka 1982-2012”.

Tydzień lęborskiego Tygodnia Pamięci o Generale S. Sosabowskim zakończy Msza Święta w intencji gen. Stanisława Sosabowskiego i poległych żołnierzy 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej w kościele Św. Jakuba Apostoła w Lęborku, w niedziele o godzinie 10.00.

Generał Stanisław Franciszek Sosabowski urodził się w 1892 w Stanisławowie. Jak napisano w uchwale Senatu RP z dnia 9 maja 2012 r., postać gen. Stanisława Sosabowskiego jest „symbolem niezłomnego patrioty, walczącego o wolność Ojczyzny i dobrego dowódcy dbającego o swoich podwładnych. Jest też uosobieniem odwagi i uporu w realizacji celów. Gen. Sosabowski jest w Polsce uważany za patrona spadochroniarstwa wojskowego”.

Podejmując uchwałę w 120. rocznicę urodzin Stanisława Sosabowskiego Senat pragnie przypomnieć zasługi jednego z najlepszych polskich dowódców z okresu II wojny światowej oraz oddać hołd generałowi, jego podkomendnym z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej i związanym z nią cichociemnym (…) Senat zwraca się do środowisk kombatanckich, wojskowych i społecznych o podjęcie we wrześniu 2012 r. stosownych działań w celu uczczenia pamięci gen. Stanisława Franciszka Sosabowskiego”.


Tagi: , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]


Warning: Use of undefined constant rand - assumed 'rand' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/umedia/domains/gazetakaszubska.pl/public_html/wp-content/themes/gk02/functions.php on line 133
Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarz