fot. nadesłane

Wiele wątków – jak zauważył ks. arcybiskup Sławoj Leszek Głódź – towarzyszyło uroczystości kościelnej w Baninie. Przede wszystkim związana była ona z jubileuszem 40-lecia kapłaństwa proboszcza, ks. kan. Romana Janczaka oraz 30-leciem duszpasterzowania w tej wspólnocie.

fot. nadesłane

Rozpoczęła się jednak od wzniosłej uroczystości poświęcenia pomnika Bł. Jana Pawła II, który stanął przed kościołem. Jest to dzieło ufundowane przez parafian. Poświęceniu towarzyszyli licznie zgromadzeni kapłani z dekanatu żukowskiego.

– To jest piękny akcent na 30 lat obecności w tej parafii. Wcześniej udało się dokonać wielu innych rzeczy, miedzy innymi zbudowano kościół, organy, a także staraniem miejscowego oddziału Zrzeszenia kaszubsko – Pomorskiego obelisk pamięci ks. prałata Józefa Bigusa – podkreślił ks. abp Głódź wyliczając dokonania proboszcza i parafian podczas mszy.

Dla parafian najważniejsze jubileusze proboszcza miały tego dnia szczególne znaczenie. Nic dziwnego, że do życzeń ustawiło się kilkanaście delegacji organizacji społecznych i środowisk kościelnych, także grup artystycznych. Chór „Chòranka” zaśpiewała specjalną pieśń w języku kaszubskim. Przedstawiciele ZKP również przemawiali po kaszubsku podkreślając, że solą tej ziemi od tysiąclecia są właśnie Kaszubi wraz z bogatą tradycją, językiem i wiarą. Na dowód ofiarowali proboszczowi obraz Matki Boskiej Królowej Kaszub w przeddzień Jej odpustu, natomiast biskupowi nowy film dokumentalny o sanktuarium w Swarzewie.

– Jutro jadę do Swarzewa na odpust Matki Boskiej Siewnej – zaznaczył metropolita doceniając akcentowanie kaszubskich wartości w Baninie i zachęcając nowych mieszkańców do ich uszanowania.

Parafia w Baninie się rozrasta. Jest coraz więcej różnych form działalności religijnej, jak schola, chór, pielgrzymki do Królowej Kaszub w Sianowie, msze kaszubskie, dożynki parafialne z festynem i wiele innych. Wymaga to wszystko coraz więcej zaangażowania. Biskup obiecywał, że jeśli pojawi się odpowiedni kandydat na wikariusza, to przyśle go do Banina, co spotkało się z serdecznym odbiorem wiernych. Byłoby bardzo dobrze, gdyby znał on język kaszubski, a przynajmniej rozumiał istotę tej kaszubskiej parafii i wspierał ten kierunek działania.

(jd)

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.