fot. GK

W Rumi właśnie budowana jest ulica Kopernika w ramach  wspólnej inicjatywy mieszkańców i gminy.

fot. GK

Miasto nie zawsze może uwzględnić w budżecie budowę ulic, których w mieście wciąż brakuje. Taką właśnie sytuację obserwujemy w Rumi. Dróg przybywa, ale wciąż brakuje. Jedną z dopuszczalnych form budowy ulic jest jej realizacja przy wkładzie finansowym mieszkańców, posiadających swoje nieruchomości przy danej drodze. Obecnie na terenie Rumi trwają prace przy ulicy Kopernika. W lipcu rozstrzygnięty został przetarg na jej budowę. Inwestycja będzie obejmowała powstanie kanalizacji deszczowej, nawierzchnia zostanie wyłożona kostką, a wzdłuż jezdni powstanie ciąg jezdny i miejsca parkingowe. Zakończenie budowy zaplanowane jest na koniec września tego roku.

Jak wygląda budowa drogi w partnerstwie z gminą od strony formalnej? – Mieszkańcy, którzy chcą podjąć się realizacji inwestycji drogi wspólnie z gminną powinni zarejestrować w Urzędzie Miasta komitet. Następnie złożyć wszelkie potrzebne dokumenty na podstawie, których Wydział Inżynierii Miejskiej wyda opinię uwzględniającą m.in. uzależnienia techniczne, kanalizację deszczową. Po stronie UM jest również przygotowanie wstępnego kosztorysu – tłumaczy wiceburmistrz miasta Rumi, Ryszard Grychtoł.

Dodatkowo, gdy pozytywna opinia oraz kosztorys zostanie przyjęty przez komitet mieszkańców, UM udostępnia zarejestrowanemu komitetowi konto bankowe do wpłat środków na poczet inwestycji. Od momentu prac dokumentowych do prac budowlanych mija trochę czasu, co pozwala mieszkańcom sukcesywnie zbierać fundusze na realizację drogi. Jest to pewnym ułatwieniem, nie trzeba od razu wykładać większej sumy pieniędzy. Wspólne finansowanie dróg gminnych dzieli się procentowo w zależności od tego czy zgłaszają się partnerzy fizyczni (mieszkańcy gminy) czy partnerzy instytucjonalni wówczas wkład finansowy wynosi po 50% dla każdej ze stron. W pierwszym przypadku ustalenie proporcji jest uzależnione od paru czynników i może wynosić 30%/70% bądź 50%/50%, gdy w ramach budowanej drogi trzeba wybudować sieć kanalizacyjną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.