fot. www.lmir.pl

Trzy szkoły podstawowe z Rumi zgłosiły się do projektu „Pomorskie – dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską”. W ramach zajęć uczniowie poznają tematykę morską i żeglarską, którą później będą mieli okazję zaprezentować w ciekawy sposób oraz wykorzystać na wodzie w zajęciach praktycznych.

fot. www.lmir.pl

Pomysłodawcą projektu edukacyjnego jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, który realizowany jest w partnerstwie z Fundacją Navigare Mateusza Kusznierewicza oraz Ligą Morską i Rzeczną. Do projektu przystąpią uczniowie szczególnie uzdolnieni – zwłaszcza w zakresie przedmiotów matematyczno-przyrodniczych – jak i również dzieci, które napotykają na różnego typu bariery, w ramach wyrównywania szans.

Projekt prowadzony pod hasłem „Złap wiatr w pomorskie żagle wiedzy” jest przeznaczony dla uczniów klas V-tych szkoły podstawowej. W ramach projektu w szkole powstanie średnio po 3 grupy projektowe. W sumie w roku szkolnym weźmie udział w projekcie ok. 5000 uczniów z całego województwa pomorskiego, w tym ok. 72 uczniów ze szkół w Rumi. – W kilkuosobowych grupach, przez cały rok pod opieką nauczyciela piątoklasiści będą zgłębiać wybrane zagadnienie dotyczące tematyki morskiej. Na koniec każda grupa przedstawi zebrane materiały na wybrany temat wybranej przez siebie, atrakcyjnej formie. W ten sposób powstaną strony internetowe, prezentacje multimedialne, gazety, a może nawet przedstawienia teatralne, wszystko zależy od kreatywności uczniów. – informuje Iwona Naliwajek z Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

W ciągu roku szkolnego 2012/2013 odbędzie się 8 spotkań po 2 godziny lekcyjne na jedną grupę projektową. Uczniowie odbędą też jednodniowe praktyczne zajęcia na wodzie. Ponadto w ramach projektu będą organizowane także żeglarskie pikniki naukowe, a dla 10% uczestników projektu przygotowano obozy żeglarskie, które będą realizowane w czasie wakacji. W obozach będą uczestniczyć uczniowie, którzy wezmą udział w konkursie projektów i ich prace okażą się najlepsze. Niezwykle ważnym celem zakładanym w projekcie jest wzmocnienie wśród uczniów poczucia tożsamości regionalnej. – dodaje Naliwajek.

Projekt będzie realizowany przez dwa lata szkolne 2012/2013 i 2013/2014. Projektem objętych zostanie co najmniej 10 tys. uczniów z minimum 200 szkół podstawowych z obszaru województwa pomorskiego. Do projektu z Rumi zgłosiły się trzy szkoły: Szkoła Podstawowa Nr 1, nr 6 i nr 10. W każdej z nich powstaną po trzy grupy. Do 20 września do projektu mogą zgłosić się kolejne podstawówki. Od wczoraj rozpoczęto rekrutację uzupełniającą. Gminy, których szkoły zostały zakwalifikowane do projektu mogą również wziąć udział w dodatkowej rekrutacji i zgłosić kolejne szkoły.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.