fot. nadesłane

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę sierpnia odbyły się parafialne dożynki w Baninie połączone z Festynem Kaszubskim. Program imprezy został w dużym stopniu zakłócony przez ulewę. Na szczęście udało się ją przetrwać i kontynuować festynowe działania.

fot. nadesłane

Wszystko zaczęło się o 10.30 na uroczystej mszy, podczas której śpiewał chór „Chòranka” oraz grała orkiestra, natomiast gospodarze z Rębiechowa na czele ze starostami dożynkowymi Jolantą Stromską i Jerzym Keslinką przekazali chleb z tegorocznych zbóż. Na początku festynu tym chlebem podzielili się uczestnicy festynu, do których podeszli ks. proboszcz Roman Janczak, prezes O/ZKP w Baninie Witold Szmidtke oraz dożynkowi starostowie.

– Pragnę bardzo podziękować gospodarzom z Rębiechowa za oryginalny wieniec i piękny wystrój oraz wszelką pomoc w organizacji dożynek – podkreślał baniński proboszcz.

Program festynu był bardzo bogaty. Zawierał elementy tradycyjnej (kapela „Pleksòta” z Chmielna z Tadeuszem Makowskim na czele oraz kapela „Bufet” z Kartuz) i współczesnej muzyki kaszubskiej (zespół dziecięcy „Spiéwné kwiôtczi”, grupa „Młodzëzna” oraz „To i owo”), były gawędy (laureat Turnieju Gawędziarzy Kaszub i Kociewia, Janusz Pryczkowski) oraz występy kabaretowe, w których świetnie się zaprezentował kabaret „Kùńda” z Luzina w składzie: Jacek Lange, Patryk Muddlaff i Adam Hebel. Równie udanie przygotował się nasz kabaret „A Matizernoga” prezentując całkiem nowy materiał o tytule „Wëbòrë miss”. Były też recytacje oraz liczne konkursy, w tym przeciąganie liny. Tu drużyna z Banina nie dała szans rywalom. Nagrody w tym konkursie ufundowała Rada Sołecka z Banina na czele z sołtys Urszulą Teską. W konkursie wiedzy o naszej gminie wygrała Elżbieta Bugajna z Somonina. Odbyły się też rozgrywki piłkarskie z udziałem czterech drużyn. Wygrała ekipa z Pępowa.

W czasie ulewy znakomicie sprawdziły się namioty zrzeszeniowe z trzech oddziałów: Banina, Kolbud i Żukowa.

(jd)

Sponsorzy: Firma Wroński – Miszewo, Leszno, Marba z Miszewka, Complex Wojciecha Pipki z Banina, Sklep „U Ani” Ania Bisewska z Banina, Barbara i Roman Las z Rębiechowa, Marian Stenzel z Pępowa, Zakład drobiarski Szmidtke z Miszewka, Sklep Jabłońskich z Banina, Gospodarze dożynek – Rębiechowo wieś, Rada Sołecka z Banina

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.