Amber Gold

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, na zlecenie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, dzisiaj od 7.00 rana przeszukują pomieszczenia spółek oraz innych obiektów mających związek z Amber Gold, które jak się okazuje nie miało prawa handlować złotem?

Amber Gold

W komunikacie wydanym przez Rzecznik Prasowy ABW Maciej Karczyński czytamy – Od momentu kiedy ABW otrzymała pierwszą informację dotyczącą nieprawidłowości związanych z prowadzeniem spółki Amber Gold, funkcjonariusze cały czas zbierali i analizowali wszelkie informacje mogące mieć związek z możliwością popełnienia przestępstwa. Jeszcze w maju br. taka informacja trafiła do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, w której ABW złożyła zawiadomienie.

Wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Gdańsku Agencja na bieżąco uzyskiwała nowe fakty dotyczące funkcjonowania spółki, które niezwłocznie przekazywała do prokuratury celem oceny i podjęcia dalszych działań. Na tej podstawie dzisiaj o godz. 7.00 funkcjonariusze ABW, w porozumieniu z prokuraturą weszli do dziesięciu spółek oraz do czterech obiektów mających związek z działalnością Amber Gold, gdzie trwają teraz przeszukania.

Śledczy szukają dokumentacji finansowej związanej m.in. z zakupem i sprzedażą złota (faktury, rachunki, certyfikaty oraz inne dokumenty dotyczące płatności). Z uwagi na prowadzone działania kolejne informacje będą przekazywane na bieżąco w uzgodnieniu z prokuraturą.

Jak podaje Rzeczpospolita przez 4 lata nikt nie sprawdził, czy firma Amber Gold ma prawo handlować złotem. Handel złotem lub np. platyną to tzw. działalność kantorowa, która jest rejestrowana i kontrolowana przez Narodowy Bank Polski. NBP nie sprawdził jednak, czy firma, która działa na rynku i prowadzi szeroką kampanię promocyjną, jest do rejestru wpisana. Nie zrobiła tego także żadna inna instytucja publiczna. Teraz jednak Amber Gold jest na drodze do upadku. Jak ustaliła „Rz”, we wtorek wierzyciel firmy wysłał do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ wniosek o ogłoszenie upadłości spółki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.