fot. www.jastrzebiagora.pl

Miejscowości Karwia, Ostrowo, Tupadły, Rozewie, Jastrzębia Góra były do roku 1973 samodzielną jednostką administracyjną. Od ponad 14 lat starają się o ponowne przywrócenie podziału. Przez wszystkie te lata Zespół Inicjatywny Reaktywowania Gminy Wiejskiej Jastrzębia Góra napotyka się na bariery.

fot. www.jastrzebiagora.pl

Wszystkie wymagane dokumenty i podpisy zostały złożone w 2000 r. na ręce Ministra MSWiA , pana M. Biernackiego, gdzie w tym samym roku przedstawiciele z Jastrzębiej Góry otrzymali zapewnienie o utworzeniu takiej gminy. W sprawie podziału wstawił się również miłośnik Jastrzębiej Góry prof. Krzysztof Penderecki, który również otrzymał na piśmie od Jerzego Buzka potwierdzenie w tej sprawie. Jednak na zapewnieniach się skończyło. Powołując się na nowe, ówczesne zmiany w prawie, które wskazują na zakaz podziału gmin sprawa Jastrzębiej stanęła w miejscu. Pomimo iż inicjatorzy zapewniają, że wszystkie wymogi formalne zostały spełnione przed wejściem w życie nowych przepisów.

 Przedstawiciele inicjatywy odłączenia Jastrzębiej Góry od Władysławowa swoje działania argumentują tym, iż z Władysławowem są związani tylko administracyjnie, nie ma bezpośredniego połączenia miejscowości. Ponadto z przeprowadzonych symulacji dochodów wynika, iż nowo powstała gmina poradziłaby sobie bez wschodniej części Gminy Władysławowo. Będąc w obecnej sytuacji Gmina Władysławowo wstrzymuje rozwój Jastrzębiej i okolic. Degradowane jest unikatowe środowisko przyrodnicze m.in. 40m klif i jego 100-letni drzewostan bukowy, 85letnie obszary zieleni, które UM Władysławowo planuje sprzedać, a które w nowej sytuacji mogłoby być zahamowane – dalej argumentuje Zespół Inicjatywny Reaktywowania Gminy Wiejskiej Jastrzębia Góra.

Wkład do budżetu gminy środków z Jastrzębiej i okolic nie jest adekwatny do wydatków jakie są na nią przeznaczane. Dlatego utworzenie samodzielnej jednostki administracyjnej mogłoby zahamować niesprawiedliwy podział środków finansowych i traktowania negatywnie zachodniej części gminy. Mało pomocni są radni zachodniej części gminy. Radnych ze wschodniej części jest zaledwie 4, nie mają oni szans przebicia na obradach. Sama Burmistrz Miasta Władysławowo nie ma nic przeciwko pomysłowi. W sprawę odłączenia Jastrzębiej Góry i czterech pozostałych miast od Gminy Władysławowo włączyła się poseł na sejm Krystyna Kłosiń, która na dzień dzisiejszy rozpoznaje sprawę i planuje spotkanie z zainteresowanymi.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.