fot. GK

W niedzielę 5 sierpnia odbył się w Rumi XIX Jarmark Kaszubski. Atrakcji oraz uczestników nie brakowało. Pomimo kapryśnej pogody humory dopisywały.

fot. GK

Kolejny XIX Jarmark Kaszubski okazał się udany. Mieszkańcy Rumi licznie zgromadzili się przy Miejskim Domu Kultury aby uczestniczyć w konkursach, zabawach. Cenne w Jarmarku jest to, iż promuje coraz mniej liczną grupę rzemieślników ludowych. Na terenie MDK można było zaopatrzyć się m.in. w rzeźby, obrazy, tabakiery czy pisanki ręcznie robione. Nie zabrakło również produktów z gospodarstwa. Podczas całej imprezy wplatany w niektórych wypowiedziach był język kaszubski, można było go również usłyszeć w towarzyszących śpiewach, a oryginalne instrumenty i stroje kaszubskie cieszyły oko publiczności.

Jednym z uczestników Jarmarku był senator Kazimierz Kleina, przewodniczący Kaszubskiego Zespołu Parlamentarnego. Powitał zebranych po kaszubsku wręczając na ręce prezesa rumskiego oddziału ZKP Rumia – panu Jerzemu Hoppe książki pt. „Społeczność kaszubska w procesie przemian”, napisane m.in.przez senatora i pochodzącego z Rumi ks. Henryka Skorowskiego, które były jedną z nagród w konkursach. Na Jarmarku nie zabrakło również Kaszubki, poseł PO Krystyny Kłosin, zastępcy burmistrza Rumi Marcina Fuchsa oraz ubranej w strój kaszubski burmistrz Rumi Elżbiety Rogali-Kończak. Dopełnieniem popołudnia był występ podhalańskiego zespołu Baciary, który pomimo deszczu zebrał dużą frekwencję i aplauz.

Galeria

fot. GK

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.