mat. prasowe

Skansen archeologiczny „Cmentarzysko kurhanowe Lewino” rozszerza ekspozycję o kolejny przebadany wykopaliskowo grobowiec. Kurhany to średniowieczne, pogańskie cmentarzysko z X-XI wieku znajdujące się na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, będące częścią ścieżki turystyczno-edukacyjnej.

mat. prasowe

Sądząc po rozmiarach kurhanów i po znaleziskach prestiżowych przedmiotów (ostrogi), grzebano tu przedstawicieli lokalnej elity. Grobowce na planie czworokąta, z obstawą kamienną z wielkich głazów, są najprawdopodobniej pozostałościami pochówków szkieletowych. Przedmioty znalezione w aktualnie przebadanych archeologicznie kurhanach (tarcza, miecz, nożyki, ostrogi) wskazują jednoznacznie, ze zmarli byli wojownikami. Największy kurhan to najprawdopodobniej miejsce pochówku wybitnej postaci lokalnej społeczności – prawdopodobnie wodza. Można wysunąć przypuszczenie, ze zmarli byli wojownikami z jakiejś drużyny książęcej.

Wykopaliska były prowadzone dzięki wsparciu Gminy Linia, Starostwa Powiatowego w Wejherowie i firmy Talisman Energy Polska. – Cmentarzysko w Lewinie to wyjątkowe znalezisko, niemające bezpośredniego odpowiednika na terenie Pomorza Gdańskiego – mówi prof. Mariusz S. Ziółkowski (ZAH IA UW), kierownik projektu – Cieszę się, że ten projekt zyskał poparcie Gminy, Starostwa i finansowanie ze strony firmy Talisman Energy. Bez tej pomocy nie dokonalibyśmy nowych odkryć i nie poszerzyli naszej wiedzy o historii regionu.

– Wsparliśmy ten projekt ze względu na jego znaczenie historyczne, ale również mając nadzieję, że stanie się on lokalną atrakcją przyciągającą do Lewina turystów – powiedział Tomasz Gryżewski, dyrektor ds. korporacyjnych Talisman Energy Polska – zgodnie z Dobrymi Praktykami Operacyjnymi, nasza firma inwestuje w projekty ważne z punktu widzenia lokalnej społeczności, takie, które mogą przynieść wymierne korzyści dla regionu.

Oficjalna inauguracja zaktualizowanej ekspozycji w skansenie archeologicznym „Cmentarzysko kurhanowe” odbyła się w piątek 27 lipca w Lewinie. W projekt zaangażowane były następujące instytucje: Instytut Archeologii UW, Muzeum Archeologiczne Gdańsk, Kaszubski Park Krajobrazowy, Nadleśnictwo Kartuzy, Lasy Państwowe, Komitet Badań Naukowych (SPUB 109), Earthwatch Institute (Boston, USA), The Explorers Club Oddział w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.