fot. Konflikty.pl

40 tysięcy mil morskich żeglugi, pół tysiąca dni w morzu, udział w manewrach krajowych i międzynarodowych – to zasadniczy bilans działań fregaty rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko” w Marynarce Wojennej. Dzisiaj (czwartek, 28 czerwca) mija 10 lat od podniesienia biało-czerwonej bandery na tym okręcie.

fot. Konflikty.pl

28 czerwca w bazie Marynarki Wojennej USA w San Diego po raz pierwszy na fregacie o numerze burtowym 273 podniesiono biało-czerwoną banderę. W uroczystości przekazania okrętu wzięli udział – obok przedstawicieli władz i flot obu krajów – liczni polscy kombatanci zamieszkali w USA. Od tego dnia okręt wchodzi w skład sił uderzeniowych 3 Flotylli Okrętów w Gdyni.

Pierwsza załoga dowodzona przez kmdr. por. Krzysztofa Maćkowiaka przeszła czteromiesięczne szkolenie w Stanach Zjednoczonych obejmujące między innymi próby morskie na wodach Pacyfiku i Oceanu Atlantyckiego. Już podczas przejścia do macierzystego portu jednostka zdała pierwszy egzamin morski udzielając pomocy poszkodowanemu kutrowi rybackiemu u wybrzeży Panamy. 27 września 2002 roku fregata rakietowa 273 zacumowała w Bazie Morskiej w Gdyni Oksywiu. Niespełna miesiąc później, 25 października 2002 roku, matka chrzestna okrętu, pani Aleksandra Miller wypowiedziała słowa chrztu okrętu: Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię amerykańskiego stoczniowca i polskiego marynarza. Nadaję ci imię ORP „Generał Tadeusz Kościuszko”.

Podczas 10-letniej służby w polskiej Marynarce Wojennej okręt brał udział w największych ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych. Przeszedł szkolenie w FOST (ang. Flag Officers Sea Training) – ośrodku szkolenia okrętowego Royal Navy w Plymouth. W 2005 roku reprezentował polską Marynarkę Wojenną w obchodach 200. rocznicy bitwy pod Trafalgarem. W 2007 roku był jednym z flagowych okrętów manewrów NATO – NOBLE MARINER 07. Dwukrotnie wziął udział w największych na Bałtyku manewrach międzynarodowych BALTOPS. Uczestniczył w serii ćwiczeń typu Passex, m.in. z flagowym okrętem Royal Navy HMS „Bulwark” oraz z fregatami USS Carr (US Navy) i FNS „De Grasse” (francuska MW), a także w ćwiczeniach z samolotem wczesnego ostrzegania typu Awacs.

Fregata ORP „Gen. T. Kościuszko” to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym opierające się na systemach zwalczania okrętów podwodnych i jednych z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90. Dodatkowo okręt ten posiada system Prairie-Masker czyli maskowania („wyciszania”) zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej (OPL) okrętu opiera się na rakietach typu Standard SM-1 – obecnie najlepszych rakietach OPL w Polsce. Z pokładu ORP „Gen. T. Kościuszko” operują śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych typu SH-2G znacznie poszerzające możliwości fregaty w walce z okrętami podwodnymi, a także w patrolowaniu akwenów morskich, walce z piractwem i terroryzmem. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i walki radioelektronicznej.

Dowódcy okrętu:

  • kmdr por. Krzysztof Maćkowiak           28.06.2002 – 2004
  • kmdr por. Marek Poliński                     01.07.2004 – 2007
  • kmdr por. Wojciech Kamiński              01.07.2007 – 2008
  • kmdr por. Piotr Solarczyk                     18.02.2008 – 2011
  • kmdr por. Grzegorz Mucha                   14.03.2011 –

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.