fot. sxc.hu

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lęborku od kilku miesięcy odnotowuje coraz większą liczbę chętnych do oddania krwi.

fot. sxc.hu

Każdego dnia do oddziału krwiodawstwa zgłasza się nawet kilkadziesiąt osób. Procedura jest zawsze taka sama. Najpierw pobierana jest próbka krwi, na której podstawie stwierdza się czy krew danej osoby spełnia określone parametry. Jeśli wszystko jest w porządku, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zostać krwiodawcą.

Zwiększone zainteresowanie tym problemem wynika najprawdopodobniej z podwyższonej świadomości społecznej oraz z licznych kampanii w mediach promujących honorowe krwiodawstwo.

Krew może oddać każda osoba zdrowa, w przedziale wiekowym od 18 do 65 roku życia, ważąca powyżej 50 kg.

Honorowemu dawcy krwi przysługuje szereg przywilejów m.in. posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi o wartości kalorycznej 4.500 kalorii, uprawnienie do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach, zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew oraz możliwość odliczenia od podatku dochodowego darowizny w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew.

Pobieranie krwi odbywa się w specjalnym pomieszczeniu i jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia krwiodawcy.

Oddział krwiodawstwa działający przy lęborskim szpitalu jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 14.30.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.