mat. prasowe

Eugeniusz Pryczkowski, znany kaszubski dziennikarz i publicysta, który pisuje także do Gazety Kaszubskiej, nie zwalnia w swoim żywiole pracy twórczej. W ostatnim czasie ukazały się trzy publikacje sygnowane jego nazwiskiem.

mat. prasowe

Rodzinna książka

„Kùńczi sã mòja pielgrzimka. 100 lat Władysławy Gołąbek z Pryczkowskich” to jedno z najnowszych opracowań Eugeniusza Pryczkowskiego, autora ponad dwudziestu książek o kaszubskim regionie. Jest to książka – album, która prezentuje życie zasłużonej seniorki rodu, honorowej członkini Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Szemudzie. Na siedemdziesięciu dwóch stronach zawiera wspomnienia sięgające rodziców Władysławy urodzonych w XIX wieku. Sama bohaterka pamięta nieźle świętowanie z okazji odzyskania niepodległości w rodzinnej parafii Sianowo, co opisane jest w publikacji. Jest też sporo kaszubskich piosenek oraz odniesień do kwestii związanych z regionalizmem kaszubskim. Ukazanie tej publikacji związane było z głośno w mediach relacjonowanym zjazdem rodzin Gołąbków i Pryczkowskich, który odbył się w Łebnie koło Wejherowa, a związany był ze stuleciem seniorki. Odbył się 27 kwietnia.

O Ziemi Żukowskiej

Tymczasem na początku czerwca były główne obchody 800-lecia Żukowa. Tuż przed nimi ukazała się kolejna książka twórcy i pisarza z Banina, członka Związku Autorów i Kompozytorów Scenicznych i Związku Literatów Polskich. Jest nią „Leksykon Ziemi Żukowskiej”. Zawiera biogramy zasłużonych postaci dla Żukowa i najbliższej okolicy: wybitnych norbertanek i norbertanów, księży, wójtów, burmistrzów, działaczy społecznych, działaczy regionalnych, ludzi kultury, męczenników, bohaterów wojennych. Są też hasła dotyczące historii, oświaty, kultury, gospodarki i samorządności. Razem jest ich 154. Praca jest starannie zweryfikowana. W gronie redakcyjnym są: prof. Andrzej Groth, dr Tomasz Nowicki, Br. Zbigniew Joskowski, s. Honorata Pettke, Józef Belgrau. Pierwsze opinie czytelników są bardzo pochlebne.

– Przeczytałem ją od deski do deski. Czyta się znakomicie – podkreśla Henryk Gleinert z Żukowa. Wydawcą w tym przypadku jest Oddział Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie, który zrealizował to dzieło w oparciu o grant pozyskany z gminy Żukowo.

Wierszowane wspomnienie dzieciństwa

W tym samym miesiącu – czerwcu ukazała się trzecia pozycja Pryczkowskiego. Jest to swoisty rekord, być może nawet w dziejach regionalizmu kaszubskiego. Do druku przygotowywana była już od kilku lat. Wreszcie, wzbogacona barwnymi ilustracjami Beaty Brezy, ujrzała światło dzienne. Jest to tomik wierszy dla dzieci zatytułowany „Dzecynny czas”. Są w nim wiersze pisane na przestrzeni dziesięciu ostatnich lat. Większość z nich była prezentowana w programie „Rodnô Zemia” w Telewizji Gdańsk oraz w „Spiéwnëch ùczbach” realizowanych w TV Teletronik. Wiersze głęboko sięgają do tradycji regionu, jednocześnie wybiegają ku przyszłości zwłaszcza w sferze wychowania dzieci w oparciu o odwieczne wartości regionu. Bardzo często ich fabuła opisuje naturalne zachowania dzieci. Jest głównie oparta na doświadczeniu autora – ojca córki i trzech synów, a także dziennikarza i wychowawcy, który w swej zawodowej pracy ma nieustanny kontakt z dziećmi i młodzieżą. Autor wstępu Jerzy Stachurski, także poeta oraz znakomity kompozytor, napisał o ksiażce: „Niniejszy tomik to swoisty rodzaj listu poetyckiego skierowanego do najmłodszego pokolenia, dla którego komputery, tabloidy, telefony komórkowe przysłaniają swoją dosłownością i doskonałością czas dziecięcych marzeń, mądrych i pracowitych ludzi i metafor przypisanych magicznemu światu jego dzieciństwa. Zapraszamy do lektury!”. Wydawcy wierszy, podobnie jak rodzinnej publikacji, jest Rost z Banina.

AR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.