fot. Ewa Horanin

Konflikt o wydmy pomiędzy miastem Łeba a Gminą Smołdzino dzisiejszego popołudnia został zażegnany. Na szczęście obyło się bez ofiar, a strony doszły do porozumienia.

fot. Ewa Horanin

Konflikt rozpoczął się od konkursu ogłoszonego przez niemiecką fundację na sześć cudów nad Bałtykiem. Wydmy zostały  jednym z nich. Instytut – pomysłodawca konkursu, opisał ten cud natury jako wydmy należące do Łeby. Władze Smołdzina nie zgodziły się na takie potraktowanie , uważając , i słusznie , że wydmy ruchome wchodzą administracyjnie w teren ich gminy. Samorządowcy miasta Łeby wraz z Księstwem Łeby uważali jednakże , że od wielu lat wydmy są kojarzone z miastem Łeba.

Na plaży zachodniej o godzinie 11-tej świta księstwa Łeby przywitała przedstawicieli Gminy Smołdzino. Było naprawdę ostro , starły się wojska Księstwa i Smołdzina. Mediatorzy –Senator RP Kazimierz Kleina , Starosta Powiatu Lęborskiego Wiktor Tyburski oraz Dyrektor SPN Katarzyna Wożniak, aby zażegnać konflikt zaproponowali podpisanie przez obie strony paktu o nieagresji.

Strony konfliktu wraz z mediatorami symbolicznie ustawiły znaki drogowe oznajmiające , gdzie zaczyna się granica terytorialna Łeby a gdzie Smołdzina. Konflikt zażegano definitywnie przy kuflu piwa , smażonym na rożnie świniaku i przepysznym smołdzińskim chlebie. Niech żałują ci co nie byli.

Ewa Horanin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.