fot. nadesłane

Chociaż wydmy znajdują się na terenie gminy Smołdzino, to Łeba czerpie większe korzyści z ich sąsiedztwa. Spór między władzami samorządowymi i mieszkańcami obu gmin trwa. I gdy na horyzoncie wciąż nie widać pokojowego rozwiązania, zapadła decyzja o wojnie! 6 czerwca odbędzie się wielka bitwa.

fot. nadesłane

Wszystko zaczęło się od ogłoszenia przez uniwersytet w Greifswaldzie konkursu na Sześć Cudów Świata. Do plebiscytu zgłoszono też wydmy ruchome, ze wzmianką, że leżą one koło Łeby. Wójt Gminy Smołdzino Pani Lidia Orłowska – Getler nie kryła swojego oburzenia. Wydmy ruchome leżą na terenie Gminy Smołdzino, więc jakim prawem podaje się Łebę! Z różnych wypowiedzi włodarza gminy jak i ripost burmistrza Łeby Andrzeja Strzechmińskiego wywiązała się „wojna na słowa i argumenty”.

Księstwo Łeba, które od wielu lat stara się promować Łebę, jej walory i malowniczość podchwyciło temat. Na początku maja w gminie Smołdzino spotkali się przedstawiciele obu miejscowości wraz z panującym obecnie księciem Zbyszkiem I zwanym Samozwańcem, aby rozstrzygnąć problem pokojowo. Niestety nie udało się. Żadna ze stron nie chciała przyznać racji przeciwnikowi. Tak oto zapadła decyzja, aby dnia 6 czerwca o godzinie 11-tej na plaży zachodniej w Łebie rozegrała się wielka bitwa o wydmy.

Władze samorządowe gminy Smołdzino zapowiadają stawienie się z mieszkańcami i bronienie swoich racji. Księstwo Łeba również szykuje oręż. Jak się zakończy ten niecodzienny spór?

Ewa Horanin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.