8 maja w Lęborku odbyły się eliminacje powiatowe w ramach 41 Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mowa”. Po raz pierwszy laureatami we wszystkich kategoriach wiekowych były dzieci ze szkół z terenu gminy Cewice.

Uczestnicy przygotowali dwa utwory, które powstały w języku kaszubskim: wiersz oraz prozę (w całości lub fragment). Wykonanie każdego z uczestników oceniało trzyosobowe jury w składzie: Tomasz Fopke (przewodniczący jury, znany „kaszubski” artysta, śpiewak, poeta), Ryszard Wenta (Wicestarosta Powiatu Lęborskiego), Regina Szczupaczyńska (Prezes Stowarzyszenia św. Jakuba Apostoła w Lęborku). Mimo, że we wszystkich Szkołach Podstawowych z terenu gminy Cewice języka kaszubskiego dzieci uczą się dopiero od września 2011 roku, to efekty były wyraźnie widoczne podczas konkursu.

W kategorii gimnazjalistów I miejsce zajął Krystian Kreft z Gimnazjum w Cewicach, a II zajęła Katarzyna Cyman z Niepublicznego Gimnazjum w Bukowinie. W kategorii szkół podstawowych klasy I-III wszystkie miejsca na podium zajęły uczennice  Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Popowie – I miejsce Agnieszka Reszczyńska, II Natalia Bobrucka, III Maja Wenek.

W kategorii szkół podstawowych klasy IV-VI I miejsce zajęła Aleksandra Wenta ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w Przerytem.Wśród najmłodszych (oddziały przedszkolne i zerówki) I miejsce zajęła Karolinka Mrosk z Łebuni. Na podium (bo pozostałe maluszki zajęły II miejsca) były Weronika  Tarnowska również z Łebuni oraz najmłodsza uczestniczka czteroletnia Julka Kwidzyńska z oddziału przy Niepublicznej Szkole Podstawowej w Popowie.

Wśród uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych i dorosłych pierwsze miejsce zajęła Edyta Darznik z II Liceum Ogólnokształcącego w Lęborku, natomiast wyróżnienie otrzymała Dorota Mielewczyk, również z II LO.

Lęborski konkurs zakończył się wycieczką do Słupska ufundowaną przez organizatorów eliminacji powiatowych. Laureaci wezmą udział w Turnieju Finałowym, który odbędzie się w Chmielnie 26-27 maja 2012 roku.