ORP Błyskawica

W nocy z 4 na 5 maja 1942 roku niemieckie lotnictwo przeprowadziło bombardowanie miasta Cowes w Wielkiej Brytanii, które przed zniszczeniem uratował okręt ORP „Błyskawica”. W 70 rocznicę tego wydarzenia mieszkańcy zorganizowali uroczystości upamiętniające obronę miasta.

ORP Błyskawica

– Dla mieszkańców Cowes najbardziej pamiętną datą w wojennej historii była wiosna 1942 roku. Pod koniec kwietnia jeden z bombowców niemieckich dokonał nalotu na miasto. W tym czasie w stoczni w Cowes przebywał niszczyciel ORP „Błyskawica” – przypomina kmdr ppor. Piotr Adamczak z biura prasowego Marynarki Wojennej. Załoga polskiego okrętu przewidując kolejne naloty przygotowywała się do obrony. Pod osłoną nocy dowożono na okręt amunicję. 4 maja, o godzinie 23:00 ponad 100 niemieckich bombowców rozpoczęło bombardowanie miasta z małej wysokości. Załoga ORP „Błyskawica” odpowiedziała ogniem armat przeciwlotniczych.

Intensywny ogień polskiego niszczyciela zmusił niemieckie bombowce do rozbicia szyku i zwiększenia wysokości lotu. Niemieckie samoloty nie miały możliwości dokładnego określenia celów naziemnych. ORP „Błyskawica” prowadził ogień ciągły. Kolejny nalot samoloty niemieckie rozpoczęły o godzinie 03:45. Polski okręt odpowiedział ogniem dział przeciwlotniczych. Załoga stawiała zasłony dymne na nabrzeżach, aby ograniczyć skuteczność ataków. W tym samym czasie marynarze, którzy nie obsługiwali armat pomagali mieszkańcom miasta w gaszeniu pożarów, a lekarz okrętowy z grupą sanitariuszy udzielał rannym pierwszej pomocy medycznej. W ten sposób załoga polskiego okrętu uratowała miasto przed zniszczeniem. Do dzisiaj dla mieszkańców Cowes ORP „Błyskawica” zapamiętany został jako obrońca ich miasta.

Uroczystości upamiętniające obronę miasta przez ORP „Błyskawica” rozpoczęły się w piątek, 4 maja, a zakończą się dzisiaj, 7 maja. Uczestniczy w nich delegacja polskich marynarzy, która przybyła do Cowes na pokładzie okrętu transportowo-minowego ORP „Toruń”. Dzisiaj, 7 maja, dla upamiętnienia tego wydarzenia wystąpi w Cowes Orkiestra Wojskowa 8 Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia.

Niszczyciel ORP „Błyskawica” był jednym z najnowocześniejszych okrętów przedwojennej Polskiej Marynarki Wojennej. Jednostkę zbudowano w angielskiej stoczni J. Samuel White & Co. Ltd w Cowes – w mieście, które kilka lat później właśnie ten okręt uratował przed zniszczeniem. Polską banderę podniesiono na ORP „Błyskawica” 25 listopada 1937 roku. W czasie wojny okręt przepłynął 150 tysięcy mil morskich, eskortował 83 konwoje, uczestniczył w 108 patrolach i operacjach morskich, brał udział w zniszczeniu dwóch i uszkodzeniu sześciu okrętów nawodnych oraz zniszczeniu dwóch statków handlowych przeciwnika, uszkodził trzy okręty podwodne i zestrzelił 4 samoloty na pewno i 2 prawdopodobnie. Trzykrotnie uległ uszkodzeniom podczas wypełniania zadań bojowych. W uznaniu swych wojennych zasług ORP „Błyskawica”, jako jedyny okręt, został odznaczony Orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny okręt powrócił do Gdyni.

[youtube_sc url=http://www.youtube.com/watch?v=vz0eTIMBuRw]

Przez dwadzieścia lat eksploatowany był jako klasyczny niszczyciel. Od 1976 roku jest okrętem-muzeum, który rocznie odwiedzają tysiące turystów z Polski i zagranicy. Jest już tradycją, że na jego pokładzie odbywają się najważniejsze uroczystości i ceremonie. Jest to najstarszy na świecie okręt tej klasy i jeden z niewielu zachowanych okrętów, które brały czynny udział w II wojnie światowej. W hołdzie zasług wojennych został wyróżniony nagrodą International Maritime Heritage Award i wszedł do międzynarodowego grona okrętów, które wniosły największy wkład w historię świata i zostały zachowane dla kolejnych pokoleń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.