fot. nadesłąne

Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk 14 marca 2012 roku wręczył stypendia w zakresie kultury. Uroczystość odbyła się w sali ratusza staromiejskiego w Gdańsku.

fot. nadesłane

– W tym roku zgłoszono ogromną ilość projektów. Tak dużo jeszcze nigdy nie było. Pragniemy, by każdy nagrodzony projekt przyniósł jakieś konkretne dzieło, na przykład publikację książkową, płytę, wystawę czy koncert – podkreślił marszałek województwa.

Wśród osiemdziesięciu wyróżnionych jest wiceprezes naszego oddziału, Eugeniusz Pyczkowski, który otrzymał stypendium na zebranie i redakcję wspomnień „Wojenni Kaszubi. Wòjnowi Kaszëbi”. Praca nad tym dziełem jest niejako kontynuacją projektu sprzed dziesięciu lat, dzięki któremu powstały „Wspomnienia kaszubskich Sybiraków”. Nowa rzecz ma ukazać rozterki, dylematy, dramat młodzieńców z Kaszub, którzy zmuszeni byli przywdziać niemiecki mundur i iść na front. Nierzadko się zdarzało, że musieli walczyć przeciw Polakom, którzy przeszli już do wojsk dowodzonych przez gen. Andersa lub gen. Maczka. Część z nich trafiła do niewoli sowieckiej, a potem na Sybir.

Książka być może ukaże się pod koniec bieżącego roku. Już teraz można oglądać efekty tej pracy na antenie Telewizji Teletronik: http://www.teletronik.tv/index.php/programy,43,3535. Wśród bohaterów przyszłej pracy są osoby związane z naszym terenem, np. Stanisław Okrój i Stanisław Haase z Miszewa, Alojzy Falk czy Franciszek Bolin obaj z Banina.

(jd)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.