Wykład dla studentów UTW na Uniwersytecie Gdańskim

Rok 2012 uchwałą Senatu Rzeczpospolitej Polskiej z dnia 1 lutego 2012 roku został ustanowiony Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Na terenie Małego Trójmiasta Kaszubskiego działają w każdym z trzech miast prężnie UTW. Wielkie otwarcie obchodów roku UTW w Warszawie 19 marca.

Wykład dla studentów UTW na Uniwersytecie Gdańskim

19 marca w Warszawie, w Sali Kongresowej Ogólnopolski Kongres Uniwersytetów Trzeciego Wieku, będący inauguracją Roku UTW. Kongres odbędzie się pod hasłem „Innowacyjne Uniwersytety Trzeciego Wieku dla gospodarki i społeczeństwa obywatelskiego”. Obchody są wpisane w Europejski Rok Aktywności Osób Starszych. Patronat honorowy nad obchodami roku UTW sprawuje Pierwsza Dama RP Anna Komorowska. – Uniwersytety Trzeciego Wieku chcą być ważnym partnerem w realizacji polityki społecznej państwa i samorządów terytorialnych – zauważa Andżelika Walaszek Pokora z Baby Boomers, współorganizatora kongresu. Rok 2012 będzie skupiał się wokół następujących haseł: zwalczania wykluczenia społecznego, wspierania sprawiedliwości społecznej, przeciwdziałania marginalizacji seniorów, wzmacniania solidarności międzypokoleniowej oraz budowania kultury aktywności osób starszych.

– „Europejski Rok Aktywności Osób Starszych oraz polski Rok Uniwersytetów Trzeciego Wieku są inicjatywami, które, miejmy nadzieje, zapoczątkują faktyczne zmiany w polityce społecznej i nie tylko w związku z ogromną grupą społeczną, jaką są seniorzy. To, że społeczeństwa na całym świecie starzeją się, jest niezaprzeczalnym faktem. Najwyższa pora więc, by przedstawicieli władz rozpoczęli działania zmierzające do stworzenia zarówno podstaw prawnych jak i rozwiązań systemowych. Od nich bowiem zależy, czy starsze osoby będą mogły zacząć brać aktywny udział w życiu społecznym. Pytanie tylko, jak długo przyjdzie nam jeszcze czekać na konkretne propozycje” – mówi Maria Schicht, prezes Funduszu Hipotecznego Familia, jeden z partnerów Kongresu.

W Rumi, Redzie i Wejherowie działają UTW. W swoich aktywnościach przyczyniają się do skupiania osób nieaktywnych już zawodowo. Uczestnicy UTW często biorą udział w wykładach, lektoratach, kołach zainteresowań, wycieczkach krajoznawczych i turystycznych oraz wyjazdach do teatrów, kin czy muzeów. Ma to na celu lepszego orientowania się w zmianach jakie zachodzą w otaczającej rzeczywistości, w dalszym dokształcaniu się. Ponadto, a może przede wszystkim wspólnego uczestnictwa w spotkaniach towarzyskich, co w późniejszych latach życia przekłada się na ogólne, lepsze samopoczucie.

www.wejherowo.pl

Ostatnio w impreziez z okazji 67. rocznicy wyzwolenia Wejherowa uczestniczyli słuchacze obu wejherowskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Rocznice uczcili I Rajdem Nordic Walking, marszu z kijkami. – My, młodzież starsza idziemy na trasę z humorem – zapewniała Teresa Góralska, koordynator Wejherowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku YMCA. Uczestnicy rajdu przemaszerowali ulicami Kościuszki i 3 Maja do parku, a następnie wspięli się dróżkami leśnymi obok kaplic kalwarii Wejherowskiej na strome Wzgórze Wolności. Stamtąd powędrowali do Bazy Harcerskiej Cedron, gdzie uczestników rajdu poczęstowano gorącą grochówką. To jedna z wielu aktywności sportowych jakie propagują Uniwersytety.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.