nato.int

12 marca 1999 roku Polska przystąpiła do NATO – Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego. Przystąpienie do NATO było koniecznością spełnienia wielu warunków przez Polskę.

nato.int

Polska przystępując 13 lat temu do NATO musiała zmienić system kontroli ruchu powietrznego, wyposażyć samoloty i obronę powietrzną w urządzenia identyfikacji „swój-obcy” oraz zapewnić bezpieczną łączność. „Zgodnie z Traktatem, najważniejszym celem organizacji jest zagwarantowanie wolności i bezpieczeństwa każdemu państwu członkowskiemu w znaczeniu politycznym i wojskowym. Obowiązuje zasada solidarności członków. Atak skierowany przeciwko jednemu państwu członkowskiemu równoznaczny jest z atakiem na cały Sojusz” – Art. 1 Traktatu Waszyngtońskiego. Polska traktuje priorytetowo udział w operacji ISAF. W Afganistanie Polacy obecni są od wiosny 2002 r. Od 2007 systematycznie zwiększamy nasze zaangażowanie. Z poziomu ok. 200 żołnierzy wzrosło ono w kwietniu 2009 r. do 2000 żołnierzy (oraz dodatkowo odwód liczący 200 żołnierzy). Pod względem liczebności żołnierzy Polska zajmuje 7 miejsce. Kolejna operacja prowadzona przez NATO, w której uczestniczy Polska to patrolowanie akwenu Morza Śródziemnego.

W ramach AOE (Operacja „Active Endeavour”) głównymi zadaniami jest monitorowanie bezpieczeństwa żeglugi na głównych szlakach komunikacyjnych Morza Śródziemnego i akwenów do niego przyległych, wykrywanie wszelkich nieprawidłowości w ruchu morskim i udaremnianie prób wspierania organizacji terrorystycznych, przede wszystkim przemytu uzbrojenia, w tym broni masowego rażenia i materiałów radioaktywnych; zapobieganie aktom łamania prawa, takim jak nielegalna imigracja, czy przemyt narkotyków. Polska Marynarka Wojenna już pięciokrotnie uczestniczyła w operacji Active Endeavour. Dwukrotnie brał w niej okręt podwodny ORP „BIELIK” (2005 r. i 2006/2007 r.), dwukrotnie fregata rakietowa ORP „Gen. K. PUŁASKI” (w 2006 r. i 2008 r.) i raz okręt podwodny ORP „KONDOR” (2008/2009). Nieodzownym elementem działania polskich sił morskich w międzynarodowych operacjach bojowych jest oczyszczanie dna Bałtyku z niebezpiecznych materiałów zagrażających bezpieczeństwu żeglugi.

Do NATO przystąpiło już 28 krajów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.