fot. potoplatforma.pl

Lokalna Organizacja Turystyczna „Błękitna Kraina” w Łebie będzie promować kurort przy pomocy nowej maskotki. Symbolem nadmorskiego kurortu ma być… borsuk.

Od dawna kilkunastoosobowa grupa łebian myślała nad projektem na maskotkę Łeby. Postanowiono  rozpisać konkurs wśród młodzieży miasta. Bardzo chętnie do inicjatywy włączyli się uczniowie Gimnazjum im. Jana Pawła II. Po burzliwej dyskusji z gronem pedagogicznym i członkami LOT „Błękitna Kraina”, wybór padł na borsuka!

fot. potoplatforma.pl

Dlaczego borsuk? Zwierzę to kojarzone jest z typem samotnika, gburowatego ssaka. Może dlatego też postanowiono obalić te uproszczenia. Przede wszystkim jednak jest to zwierzę zapomniane, a żyjące obok nas w lasach całej Polski.

Borsuk uwielbia lasy liściaste i mieszane z bogatym runem, otoczone urodzajnymi glebami. Bardzo dobrze czuje się na podmokłych terenach. Jest, więc też i naszym sąsiadem. Można, więc stwierdzić – tam gdzie borsuk żyje, tam bogata kraina! Taką malowniczą, bogatą krainą jest nasza pomorska ziemia, w którą wpisana jest Łeba.

W swoim zachowaniu po trosze przypomina nas samych, prowadzi nocne życie. Jest wszystkożerny. W dzień przesiaduje w norze buduje skomplikowane korytarze prowadzące do jego mieszkania. Tym samym broni swojej prywatności i rodzinnego gniazda, nie załatwia swoich potrzeb fizjologicznych tam gdzie mieszka, buduje…latrynki wokół nory. Z nastaniem mrozów zasypia, gdy zaś słońce wyjrzy za zimowych chmur wychodzi na spacer.

Uczniowie pod kierunkiem nauczycieli żywo wzięli się do pracy. Były lekcje poświęcone borsukowi, powstały rysunki maskotek i wiersze. Już nie długo rozstrzygnięty zostanie konkurs na borsuka – łebianina.

A oto wiersz jednego z uczniów poświęcony temu przesympatycznemu zwierzakowi:

Łebski borsuk
Borsuk zostanie symbolem Łeby
Bo obiecano mu duże kredyty

Będzie mógł pomalować sobie brodę
i odnowić zagrodę

Przeprowadzi się do miasta,
a w mieszkaniu będzie piekł ciasta

Zobaczy się na rysunkach,
a później na naszych koszulkach (autor wiersza Jarek Kijaczko)

LOT „Błękitna Kraina” przekazuje szczególne podziękowania za pomoc w realizacji projektu dla Pani Dyrektor Gimnazjum Janiny Madejowskiej

Ewa Horanin

3 KOMENTARZE

  1. Czy fantastyczny nie jest rybogryf z herbu Łeby? Inaczej to gryf morski – godło heraldyczne, zbliżone wyglądem do gryfa. Rybogryf posiada tułów lwa, orle skrzydła, szpony i głowę oraz lwie uszy. W odróżnieniu od gryfa zamiast tylnych łap ma on rybi ogon, a Łeba jest nad Bałtykiem – morska wodą.
    Marian

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.