mat. prasowe

Stowarzyszenie Miłośników Turystyki „Włóczykij” organizuje w nocy z 2 na 3 marca 2012 roku XII Zimowy Fabularyzowany Rajd Nocny „Mors Negri”. Jest to impreza turystyczna z fabułą historyczną dla uczniów szkół gimnazjalnych.

mat. prasowe

Łącznie około 120 osób organizuje już po raz dwunasty rajd nocny. W 2008 roku zawiązało się Stowarzyszenie „Włóczykij”, przy współpracy grupy pedagogów zajmujących się turystyką w Rumi, instruktorów PTTK w Gdańsku i innych zaprzyjaźnionych osób z całego Trójmiasta. Wszystkie osoby działają na zasadzie wolontariatu. W rajdzie bierze udział ponad 120 osób. – Fabularyzowane nocne rajdy zimowe są przeznaczone właśnie dla gimnazjalistów – mają być atrakcyjne i zarazem trudne – mówi Danuta Sosna, sekretarz Stowarzyszenia Miłośników Turystyki „Włóczykij”. – Organizatorzy tworzą fabułę i wcielają się w postacie mające swoje pierwowzory w historii. Wykorzystują autentyczne wydarzenia historyczne i na ich bazie konstruują grę. Dbają o zachowanie wierności zarówno, jeśli chodzi o dzieje, jak i stroje oraz całą scenografię. Pomimo jednego scenariusza zawsze przewiduje się różne rozwiązania występujących na trasie problemów, co powoduje, iż w rzeczywistości każda grupa odgrywa nieco inną fabułę – dodaje pani Danuta.

Do jednej nocy w roku organizatorzy zaczynają przygotowania dużo wcześniej, bo jeszcze latem. Rajd jest zawsze dopracowany ze szczegółami, co przyczynia się do niesamowitej zabawy i wspomnień uczestników. – Naszym celem jest, aby każdy element Rajdu był przygotowany w sposób perfekcyjny, w związku z tym już od lata wiele osób rozpoczyna pracę nad tym, aby następnej zimy dzieci mogły na jedną noc przenieść się w inną epokę, teren i wcielić się w postać charakterystyczną dla tejże rzeczywistości – komentuje sekretarz Stowarzyszenia. W tym roku uczniom przybliżone zostaną lata 1348-1349, czyli epizody historyczne w tle „czarnej ospy”. W fabule uczestnicy – gimnazjaliści wcielają się w role zbiegłych z Pomorza chłopów i dla nich właściwa akcja rozgrywa się na Dolnym Śląsku i w Czechach.

"Odsiecz Wiedeńska" 2011 r. - www.rajdnocny.pl

Uczestnicy rajdy, 11 dwunastoosobowych grup wyruszy i zakończy rajd w Rumi. Zawędrują do Wejherowa, Wyspowa, Zbychowa. Planowany start pierwszej grupy nastąpi o godzinie 17:30 z dworca w Rumi. Przygotowanych zostało 12 fabularyzowanych scenek, które rozgrywane będą na trasie rajdu i w miejscowościach. – W samym Wejherowie planujemy scenkę na rynku i w Restauracji „Kamienica”, w klasztorze, w parku im. A. Majkowskiego. Pozostałe punkty będą realizowane na trasie szlakiem czerwonym do Wyspowa, koło starej leśniczówki, w Młynkach, w świetlicy w Gniewowie, na parkingu w Wyspowie, w świetlicy w Zbychowie, w szopie leśniczówki Zbychowo, w świetlicy parafialnej kościoła pw. Św Tadeusz Judy i Józefa w Rumi. Zakończenie – dla każdej grupy odrębnie – planujemy w UM Rumia – zapowiada Danuta Sosna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.