fot. archiwum

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło zaktualizowany projekt rozporządzenia, w którym przedstawiono listę Sądów Rejonowych przeznaczonych do likwidacji. Nie ma wśród nich lęborskiego sądu, o który wytrwale walczyli mieszkańcy regionu.

Jak poinformował nas Wydział Informacji Ministerstwa Sprawiedliwości w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Słupsku zadecydowano o likwidacji Sądu Rejonowego w Bytowie, Człuchowie i Miastku. W Okręgu Gdańskim planuje się likwidację Sądów Rejonowych w Kościerzynie i Sopocie. Po zmianach, lęborski sąd obejmie także obszar obecnie obsługiwany przez sąd w Bytowie.

Ministerstwo Sprawiedliwości obowiązkowo likwiduje sądy, w których orzeka nie do 14 jak wcześniej przyjęto, ale do 12 sędziów. Teraz projekt trafi do Rady Sądownictwa, stowarzyszeń sędziowskich, Naczelnej Rady Adwokackiej, Krajowej Rady Radców Prawnych itp. Koniec prac zaplanowano do końca marca, a zmiany weszłyby w życie 1 lipca br.

Sprzeciw wobec likwidacji lęborskiego sądu, tuż po ogłoszeniu listy jednostek branych pod uwagę przy reorganizacji, zgłosił senator Kazimierz Kleina, rada miejska Lęborka oraz zarząd powiatu lęborskiego. Prawie dwa tysiące podpisów zebrano pod obywatelską petycją, którą ministrowi sprawiedliwości przekazali lęborscy radni. Działania okazały się skutecznego.

fot. archiwum

Najbardziej uciążliwym dla mieszkańców skutkiem likwidacji sądu, byłoby zlikwidowanie Wydziału Ksiąg Wieczystych. Gdyby do tego doszło, wszystkie sprawy związane z nieruchomościami należałoby załatwiać w Słupsku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.