Fot. wolneforumgdansk.pl

Będzie kosztować prawie miliard złotych i połączy Kaszuby z Trójmiastem. W Gdańsku marszałek województwa podpisał umowę z PKP, która zakłada budowę pierwszego odcinka Pomorskiej Kolei Metropolitalnej  z Kościerzyny do Gdańska.

 

Fot. wolneforumgdansk.pl

  
Marszałek województwa pomorskiego podpisał dwie umowy z przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe SA dotyczące dwóch projektów: tzw. „Kościerskiego korytarza kolejowego” odcinka Kościerzyna – Gdynia linii kolejowej nr 201 oraz tzw. Helskiego korytarza kolejowego – linii kolejowej nr 213 Reda – Hel. Projekt pierwszy będzie realizowany w latach 2011 – 2013 r. W tym czasie na tej trasie zostaną wymienione tory, powstaną nowe przejazdy, nowe perony i wiaty wraz z oświetleniem. Koszt tego przedsięwzięcia to 202 mln zł, zaś unijne dofinansowanie wynosi 117 mln zł.

 
 

Fot. wolneforumgdansk.pl

Będzie to pierwszy odcinek Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, z Rębiechowa do Gdyni Głównej. To połączenie znacznie ułatwi dojazd pasażerów do lotniska. W przyszłości PKM ma zostać przedłużona – do projektowanego  przystanku SKM Gdańsk Śródmieście. W głąb województwa trasa PKM jest wytyczona przez Kościerzynę aż do Bytowa.

Szybka  kolej, łącząca Kaszuby z Gdańskiem już istniała, jednak w 1945 roku szlak przestał istnieć. Zburzono wiadukty nad ulicami, np.  we Wrzeszczu, zdemontowano szyny i przystanki. Teraz ten szlak kolejowy trzeba odbudowywać niemal od podstaw. O odbudowie trasy kolejowej z Gdańska Wrzeszcza w głąb województwa i połączenie jej m.in. z Kościerzyną i Kartuzami, mówiono od dawna. To jednak przedsięwzięcie bardzo kosztowne – inwestycja prawdopodobnie wyniesie ponad 900 mln zł. Krzysztof Rudziński, prezes zarządu spółki Pomorska Kolej Metropolitalna, której zadaniem jest odbudowa tej trasy kolejowej, liczy na 600 mln zł unijnej dotacji.

2 KOMENTARZE

  1. (…)połączy Kaszuby z Trójmiastem(…)
    Chciałbym zauważyć, że wydzielanie Trójmiasta z Kaszub jest z gruntu błędne. Gdańsk jest stolicą Kaszub a Gdynia największym kaszubskim miastem (mieszka tam statystycznie najwięcej Kaszubów).
    Niestety, jest to częste w mediach. Podobnie jest z nazywaniem, np. przy podawaniu prognóz pogody, Pomorza- wybrzeżem… Ma to swoje korzenie pewnie w PRLu, gdy rozbijano regiony administracyjnie i celowo dzielono społeczeństwo, którym zgodnie z łacińską maksymą „dziel i rządź”- łatwiej było władać. Unijna moda na metropolizację rówież nie służy daleko cenniejszej- regionalizacji. Może zyskamy lepsze połączenia drogowe, kolejowe itd., ale jeszcze bardziej oddalimy się od siebie…
    Tomasz Fopke
    Chwaszczyno- Kaszuby

  2. Bardzo mnie to cieszy że będzie połączenie ze Szwajcarią Kaszubską przez zbudowanie Szybkiej Kolei Metropolitalnej ,będzie to miało większy wpływ na przyjazd większej ilości turystów a co zatem idzie bardziej będzie się rozwijała turystyka a przy tym Szwajcaria Kaszubska stanie się bardziej popularna i doceniana przesz rzeszę turystów z Kraju i zagranicy Pozdrawia Agnieszka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.