fot. Łukasz Kaźmierczak

Mieszkańcy gminy Nowa Wieś Lęborska, gdzie przeprowadzono jeden z pierwszych w kraju odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego, chcą się dowiedzieć jaki wpływ ma on na środowisko. Wyniki badań od trzech miesięcy przetrzymuje Ministerstwo Środowiska.

fot. Łukasz Kaźmierczak

Pod Lęborkiem dokonano pierwszych tego typu analiz w Polsce. Badania przeprowadzono pod kierownictwem Państwowego Instytutu Geologicznego. Zajmowali się nimi eksperci z Instytutu Geofizyki PAN, Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej, Instytutu Nafty i Gazu oraz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku. O tym, że opinia ekspertów od połowy listopada znajduje się w resorcie środowiska dowiedział się reporter radia RMF FM.

Z opinii specjalistów wynika, że szczelinowanie hydrauliczne w odwiercie nie zniszczyło środowiska naturalnego. Jedynymi negatywnymi efektami poszukiwań gazu w łupkach, mógł być uciążliwy hałas w czasie wierceń. Tym bardziej dziwi, dlaczego pozytywny efekt badań nie został upubliczniony.

– To absurdalne postępowanie – skomentował sytuację wójt Nowej Wsi Lęborskiej Ryszard Witke. – Trzeba społeczeństwo uspokoić. Mieszkańcy mają prawo się obawiać, skoro tak długo tego raportu nie ma. Różne opinie mogą się tu pojawiać.-

Minister Środowiska po sygnale od dziennikarzy zapowiedział, że zażąda od swych urzędników informacji, dlaczego resort nie ujawnił jeszcze ekspertyz dotyczących wpływu na środowisko poszukiwań gazu z łupków.

3 KOMENTARZE

  1. Pytanie to jest wyjątkowo trudne dla samych ekspertów z uwagi na liczne luki naukowe w zakresie mechaniki skalnej i hydrogeologii stosowanej do szczelinowania hydraulicznego. Pierwsze udokumentowany raport dot. potencjalnych efektów szczelinowania hydraulicznego na środowisko wydany został dopiero rok temu przez Agencję Ochrony środowiska EPA w Stanach, gdzie ta metoda (tzw. „fracking”) jest szeroko zastosowana od więcej niż 5 lat na skalę przemysłową w celu wydobycia gazu łupkowego. W innych krajach, gdzie gaz łupkowy wydobyty w ramach eksploracji ludności całe czas czekają na opublikowanie.
    Jeśli chodzi o wpływ wydobycia gazu łupkowego na środowisko w Polsce, a szczególnie na dynamiki wód podziemnych, perspektywa co najmniej kilka lat jest potrzebna, by oszacować ten wpływ, z uwagi na głębokość szczelinowanych łupkowych skał gazonośnych, grubość et przepuszczalność skał pokrywy, które uwarunkują szybkość potencjalnych migracji ku powierzchni.
    Z powyższego wynika, że żaden ekspert, może w tej chwili odpowiadać kategoryczne (Tak lub NIE..) na ta pytanie „czy gaz łupkowe jest bezpieczny” w Polsce, ponieważ w tym kraju tylko zaczęła się faza eksperymentalna (może dlatego, raport jest na razie „tajny”). Fakt, że eksperyment takiego rodzaju wprowadzony jest na taką skalę (1/3 terytorium Polski) jest bardzo dziwny, a nawet niewyobrażalny.
    W przypadku wsi Łebienia wyniki próbnego szczelinowania hydraulicznego studni Łebień LE-1 nie były zadowalające z uwagi na „brak ciśnienia”. Co się stało tam dokładnie? Przecież, tam miało być nowy Koweït. Czy sami ryby lub hodowlane zwierzęta w tym rejonie jako biowskaźniki mają same odpowiedzieć na to pytanie? A może sami ludzie, którzy cierpią wodę z studni, by się umyć i gotować.

  2. Odsyłam wszystkich kochających Kaszuby tak jak ja do strony: „http://pracownia4.wordpress.com/” . „Gaz łupkowy – jak to się robi w Polsce”
    Obejrzyjcie koniecznie ten film i przekażcie dalej. Korporacje zainteresowane wyłącznie zyskiem i „nasi” proamerykańscy politycy szykują nam a przede wszystkim naszym dzieciom środowisko zniszczone i powoli umierające. To niewyobrażalne jakie zakłamanie widać w takich artykułach jak ten powyżej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.