www.gdynia.uc.gov.pl

Turystka wracająca z Egiptu poza wspomnieniami zabrała ze sobą pamiątki, które po kontroli na gdańskim lotnisku okazały się chronione konwencją waszyngtońską CITES.

www.gdynia.uc.gov.pl

Funkcjonariusze pomorskiej Służby Celnej w bagażu turystki wykryli buty, torebki i portfele wykonane ze skór węży i krokodyla. W trakcie rutynowej kontroli pasażerów przylatujących z egipskiej Hurghady, po prześwietleniu bagażu funkcjonariusze Oddziału Celnego Port Lotniczy w Gdańsku natychmiast poprosili turystkę do kontroli osobistej. W walizce i bagażu podręcznym kobiety wykryli w sumie 6 sztuk torebek damskich ze skór węży i krokodyla oraz 6 par butów i 2 sztuki portfeli ze skór węży.

Po konsultacji z koordynatorem do spraw CITES w Izbie Celnej w Gdyni okazało się, że zatrzymaniu na pewno podlegają dwie torebki ze skóry krokodyla nilowego oraz półbuty i sandały ze skóry pytona skalnego. Pozostałe wyroby, tj. portmonetki i kozaki, są wykonane ze skóry kobry. Trwa teraz procedura weryfikacji pod kątem pochodzenia gatunku, bowiem ochronie podlegają tylko kobry z Azji. Turystka wyceniła zatrzymane rzeczy na kwotę 250 dolarów. Za przewóz okazów CITES bez zezwolenia grozi kara nawet do 2 lat więzienia.

www.gdynia.uc.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.