fot.gk

Na sesji Rady Miejskiej uchwała w sprawie połączenia przedszkola nr 1 Słoneczna Jedynka w Rumi z Bajką nie została podjęta. Dziesięciu radnych było za uchwałą, jedenastu przeciwko.

fot.gk

Od jakiegoś czasu toczyła się słowna walka o przedszkole nr 1 w Rumi „Słoneczna Jedynka”. Burmistrz miasta, Elżbieta Rogala-Kończak przedłożyła projekt uchwały w sprawie likwidacji przedszkola nr 1. Argumentując swoją decyzję uzyskaniem oszczędności w przypadku połączenie dwóch rumskich przedszkoli. Rodzicom przedszkolaków Jedynki pomysł ten nie spodobał się. Postanowili wziąć sprawę w swoje ręce. O całej sytuacji poinformowane zostały media, sprawę nagłośniono. Rodzice obawiali się, że przedszkole zostanie zlikwidowane.

Burmistrz tłumaczyła zapis uchwały, a dokładnie termin likwidacja, który budzi duże obawy, a który musi być zawarty w uchwale zgodnie z prawem. W rzeczywistości, jak tłumaczyli wszyscy radni z Platformy Obywatelskiej i Gospodarności, Jedynka nie zostałaby zlikwidowana a jedynie połączona z drugim przedszkolem Bajką, wówczas utworzono by jego filię. Zarówno wszyscy nauczyciele, jak i dzieci zostałyby w budynku Jedynki i nic poza reorganizacją w administracji nie zmieniłoby się. Całkowita likwidacja mogłaby się stać dopiero w momencie możliwości rozbudowania przedszkola Bajka, na co miasto przez najbliższe parę lat nie znajdzie pieniędzy. – Jeżeli znajdą się pieniądze na rozbudowę Bajki, to przedszkole nr 1 zostanie zlikwidowane, dlatego że nie spełnia warunków socjalnych dla dzieci – oświadczyli radni PO.

Rodzice są odmiennego zdania. Po pierwsze obawiają się o faktyczną likwidację Jedynki, ponadto sami szukają środków na sfinansowanie rozbudowy przedszkola, która w opinii pani Burmistrz nie jest możliwa. Także rodzice chcą rozszerzenia oferty przedszkola o język Kaszubski. Z oświadczeń rodziców, przedstawionych na sesji Rady Miajskiej wynika, że będą dalej, tym bardziej teraz kiedy Słoneczna Jedynka nie zostanie połączona, walczyć o przedszkole szukając samemu wsparcia finansowego i dążyć do jego rozbudowy.

Za rodzicami stanęli radni PiS, dwóch radnych niezależnych, dwóch z PO oraz Samorządności. Kazimierz Klawiter, Przewodniczący Klubu Radnych „Samorządność” wielokrotnie podkreślał – Słoneczna Jedynka jest ikoną oświaty przedszkolnej w naszym mieście. Pomimo że wspólne oświadczenie przyjęła koalicja PO i Gospodarność, która ma większość głosów, to dwóch radnych Michał Pasieczny oraz Arielem Sinickim z PO zagłosowali przeciwko projektowi uchwały. W rezultacie uchwałę przegłosowano, do połączenia dwóch przedszkoli nie dojdzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.