fot. archiwum obozowe

Byli opozycjoniści i mieszkańcy Pomorza upamiętnili w Gniewinie 30-tą rocznicę internowania członków Solidarności w obozie w Strzebielinku koło Wejherowa. W latach 1981-82 przetrzymywano tam prawie pół tysiąca osób, wśród nich Lecha Kaczyńskiego.

fot. archiwum obozowe

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele w Gniewinie. Wzięli w niej udział internowani 30 lat temu opozycjoniści, politycy, samorządowcy i mieszkańcy Pomorza. Gościem byli  m.in. bard Solidarności Tolek Filipkowski i aktor Jerzy Kiszkis. W kościele umieszczono krzyż, wykonany przez więźniów ośrodka w Strzebielinku, który przez lata przechowywał jeden z internowanych. Ks. Marian Miotk, proboszcz parafii w Gniewinie odebrał medal Senatu z rąk senatora Kazimierza Kleiny.

Obóz internowania w Strzebielinku koło Wejherowa to jedyny ośrodek odosobnienia w byłym województwie gdańskim. Stanowił go Ośrodek Przystosowania Społecznego zakładu karnego w Wejherowie. Funkcjonował od 13 grudnia 1981 do 23 grudnia 1982. Lista internowanych zawiera 491 nazwisk.  13 grudnia 1981 r. do Strzebielinka przywiezieni zostali członkowie Komisji Krajowej, zatrzymani w trakcie jej ostatniego posiedzenia. Internowani pochodzili głównie z Gdańska i woj. gdańskiego, a także z całego Pomorza  – od Szczecina do Włocławka. I tak np. 5 czerwca 1982 r. w obozie przebywało 173 internowanych, w tym z Gdańska 96 osób, z Torunia – 36, z Bydgoszczy – 9, z Grudziądza – 8, ze Słupska – 6, itd. Jedynie sporadycznie pojawiały się nazwiska ludzi z Warszawy, Lublina, Krakowa. Warszawscy działacze „S” i członkowie Komisji Krajowej przewiezieni zostali 29 grudnia do obozu Białołęka w Warszawie. Wśród internowanych przebywał od grudnia 1981 do października 1982 r.  późniejszy prezydent RP Lech Kaczyński.

fot. archiwum obozowe

1 KOMENTARZ

  1. w artykule wystąpił błąd. Krzyż z obozu wyniósł jeden ze strażników i on też go chował przed sb w swoim gospodarstwie w Strzebielinku, obok obozu. Po jakimś czasie zdobył go dzisiejszy proboszcz Kościoła w Gniewinie. Jest to oryginał. Replikę ma gdański IPN.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.