www.um.rumia.pl

Od dłuższego czasu mieszkańcy Rumi czekają na zlokalizowanie i stworzenie centrum miasta, gdzie skupione będą wydarzenia kulturalne i które byłoby jednocześnie wizytówką miasta. Imprez w mieście i organizacji pozarządowych które działają jest sporo, nie ma jednak miejsca, które by to wszystko skupiało.

www.um.rumia.pl

Jednym z tematów ostatniej sesji Rady Miejskiej była właśnie kultura, sport i rekreacja w mieście. Obiekty sportowe w Rumi są, w dodatku większość na dobrym poziomie. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rumi do którego należą między innymi hala widowiskowo-sportowa, kryta pływalnia, boisko w Janowie, skate park czy stadion, działają na przyzwoitym poziomie i wyglądają dobrze. Wykorzystanie większości obiektów jest prawie w 100%, a nawet w 101% w przypadku basenu. Chętnych jest więcej niż miejsc. Organizowane są imprezy, nie kiedy na szczeblu międzynarodowym za przykład mogą posłużyć Mistrzostwa Świata Juniorów w Biegu na Orientację czy Międzynarodowy Turniej Gimnastyczny.

Gorzej jest w mieście z kulturą, może nie tyle z programem i organizowanymi wydarzeniami, co miejscem. W Rumi są dwa Domy Kultury. Jeden to Miejski Dom Kultury mieszczący się przy ulicy Mickiewicza drugi do Dom Kultury SM Janowo. Oby dwa działają prężnie jednak w MDK brakuje już miejsca dla kolejnych organizacji i uczestników prowadzonych tam sekcji. Dziennie z prowadzonych zajęć korzysta 250 dzieci. Ten sam problem istnieje w DK SM Janowo, staje się powierzchniowo za mały a w dodatku z zewnątrz jest mało reprezentacyjny. Nie ułatwia to również organizatorom w ich staraniach tworzenia coraz to szerszej oferty. Nowością w DK SM Janowo mają być koncerty, których już parę odbyło się, między innymi koncert Golden Life. Jednak samo miejsce artystów może trochę odstraszać.

Na sesji Rady Miejskiej o problemie mówił Zastępca Burmistrza Miasta ds. społecznych, Marcin Fuchs – W Rumi działa 70 organizacji pozarządowych, dla których w większości brakuje lokali, co wymaga wsparcia ze strony miasta– dodał również, że – przygotowany zostanie cennik wszystkich budynków miejskich, z których wynajmu będzie można skorzystać. Część projektów kulturalnych jest dofinansowana z budżetu miasta jednak jak podkreśliła Burmistrz, Elżbieta Rogala-Kończak – najważniejszą przeszkodą w planowaniu nowych inwestycji jest brak środków. Bieżące dochody przeznaczane są na bieżące wydatki. Dlatego centrum kultury, stworzenie miejsca z prawdziwego zdarzenia pozostaje w dalszym ciągu dla mieszkańców w sferze marzeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.