fot. nasa.gov.com

Asteroida o średnicy 400 metrów przeleci w pobliżu Ziemi, ale niebezpieczeństwo zderzenia jest wykluczone – zapewnia amerykańska Państwowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA), która publikuje najnowsze zdjęcie obiektu.

Olbrzymia asteroida przeleci obok Ziemi dziś (w środę) krótko po północy czasu polskiego. – Trajektoria asteroidy 2005 YU55 jest bardzo dobrze znana dzięki wcześniejszym obserwacjom optycznym oraz radarowym i nie istnieje żadne ryzyko kolizji tego obiektu z Ziemią lub Księżycem – powiedział ekspert NASA Don Yeomans.

fot. nasa.gov.com

Obserwatorium w kalifornijskim Goldstone wykonało kolejne zdjęcia przelatującego w okolicy Ziemi 400-metrowego obiektu. Ostatnie zarejestrowane tego typu zjawisko, gdy asteroida była tak blisko Ziemi, miało miejsce w 1976 roku. Naukowcy obserwujący 2005 YU55 obliczyli trajektorię lotu, z której wynika, że kosmiczna skała zbliży się do Ziemi na odległość 324 600 km, czyli mniejszą, niż średnia odległość Księżyca od Ziemi – w kosmicznej skali obiekt będzie niezwykle blisko Ziemi.

Pierwsze zdjęcia tej skały pochodzą z 19 kwietnia tego roku. Wówczas naukowcom udało się ustalić, że kosmiczna skała zmierza w kierunku Ziemi. Obiekt oznaczony ma w przybliżeniu kulisty kształt i obraca się wokół własnej osi wykonując pełny obrót co 18 godzin. Naukowcy twierdzą, że pole grawitacyjne naszej planety nie wpłynie na tor lotu obiektu tak, by doszło do kolizji z Ziemią.

fot. nasa.gov.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.