11 listopada obchodzimy 92. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r.  – po 123 latach rozbiorów. W Gdańsku, Gdyni, Słupsku i Kartuzach co roku odbywają się niepodległościowe parady.

Parada Niepodległości w Gdańsku tradycyjnie rozpocznie się na ul. Podwale Staromiejskie, na wysokości Targu Rybnego, następnie okrężną drogą przejdzie na Targ Drzewny. Kulminacyjnym punktem będzie przejście do Bazyliki Mariackiej, w której odprawiona zostanie msza za Ojczyznę. Na paradzie nie zabraknie atrakcji: w przemarszu wezmą  udział m.in. wojska napoleońskie, rycerze średniowieczni, a miłośnicy zabytkowych samochodów przejadą nimi tę trasę. Specjalnie na tę okazję w Gdańsku o godz. 10:40 wyruszy spod Targu Rybnego (od strony ul. Wałowej) w kierunku Pomnika Jana III Sobieskiego autobus Jelcz 043, popularnie zwany „ogórkiem”, który zabierze chętnych na przejażdżkę. Na paradę dojechać będzie można też bezpłatną linią tramwajową, obsługiwaną przez zabytkowe tramwaje typu „N” z 1952 r. oraz 102Na z 1970 r. Pojazdy te będą kursować na trasie Oliwa – Centrum w godz. 10-17 i zatrzymywać się będą na wszystkich przystankach na trasie przejazdu.

 

Nie mniej hucznie obchodzone jest Święto Niepodległości w Gdyni. Parada tradycyjnie wyruszy spod Dworca Głównego i przejdzie ul. 10 Lutego pod Płytę Marynarza. Nie zabraknie też kilku zupełnie nowych akcentów.
Gazeciarze, znani z dawnych lat, rozdawać będą Gazetę Niepodległościową, aby przypomnieć, co w tym czasie działo się na terenie Gdyni. O godz. 12:30 złożone zostaną kwiaty na Płycie Marynarza Polskiego.  Wieczorem w Teatrze Muzycznym rozpocznie się Kabaretowa Noc Listopadowa. 

W  Słupsku obchody  rozpoczną się o godz. 10 w kościele Mariackim, skąd wyruszy parada niepodległościowa ulicami Łukaszewicza, Jagiełły, Łajming, Deotymy – na Plac Zwycięstwa. Tam tradycyjnie odbędą się uroczystości przy Pomniku Żołnierza  Polskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.