Fot. wikimedia

Do roku 2020 powstanie w Polsce pierwsza elektrownia atomowa, a jej najbardziej prawdopodobna lokalizacja to Żarnowiec. Tak wynika z wypowiedzi ekspertów branży nuklearnej, którzy obradowali podczas V Forum Energetycznego w Sopocie.

Fot. wikimedia

Podczas forum energetycznego w Sopocie spotkali się eksperci i inwestorzy z branży nuklearnej, m.in. z Włoch, Francji, Rosji, Czech i Polski.

 – Jestem przeciwny zanieczyszczaniu środowiska, ale prawda jest taka, że będziemy potrzebowali coraz więcej energii, aby się rozwijać, aby podwyższać poziom życia ludzi – uważa Mirek Topolanek, były premier Czech, który był gościem forum.

Według przedstawicieli europejskich konsorcjów energetycznych  najważniejszy jest rozwój energetyki jądrowej.

– Energia atomowa jest coraz bardziej popularna, toteż  jako firma przesyłowa już inwestujemy we własne reaktory atomowe – powiedział w Sopocie  Philippe Castanet, prezes francuskiego koncernu EDF-Polska.

Fot. wikimedia. Budowa elektrowni w Żarnowcu

 Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej podsumowuje: na świecie eksploatowanych jest 439 reaktorów energetycznych o łącznej mocy ponad 372 tys. MW, w budowie zaś znajduje się kolejnych 35 reaktorów o łącznej mocy prawie 30 tys. MW. Do 2020 roku także  w Polsce ma powstać pierwsza elektrownia atomowa.

Najlepszą lokalizacją dla niej jest Żarnowiec – uznało Ministerstwo Gospodarki. Ta  Kaszubska gmina pokonała w rankingu 28 innych lokalizacji w Polsce. Ostatecznego wyboru dokona jednak inwestor, czyli Polska Grupa Energetyczna. Wiadomo jednak, że PGE kupiła niedawno teren rozpoczętej niegdyś budowy elektrowni atomowej w Żarnowu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.