fot. WUP

W Gdańsku ruszają dwa projekty „Start w karierę” oraz „Doświadczenie moim atutem”. Dwadzieścia osób ma szansę wziąć udział w każdym z projektów. Osoby te odbędą staż u lokalnych pracodawców, dzięki czemu będą miały w późniejszym okresie większe szanse na znalezienie przez siebie pracy.

fot. WUP

Jak wynika ze statystyk Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku, co siódma zarejestrowana osoba ma nie więcej niż 25 lat. – Obecnie sytuacja osób młodych z pewnością nie jest łatwa. Brak doświadczenia zawodowego skutecznie utrudnia znalezienie pierwszej pracy nawet tym osobom, które posiadają wysokie wykształcenie. Skutecznym rozwiązaniem są programy stażowe. Jeden z nich, Start w Karierę, 1 października rusza w PUP w Gdańsku – mówi Łukasz Iwaszkiewicz rzecznik prasowy gdańskiego urzędu pracy. Pracodawcy zwykle wybierają osoby z doświadczeniem, a tych kandydatów bez historii zawodowej często nie biorą pod uwagę. Efektem tego jest młody człowiek, który nie jest w stanie podjąć żadnej pracy, tym samym nie ma szansy na zdobycie wymaganego doświadczenia. Pomocą dla bezrobotnych mieszkańców, Gdańska oraz powiatu gdańskiego w wieku od 18 do 24 lat, a także absolwentów szkół wyższych do 27 roku życia, którzy ukończyli naukę w przeciągu ostatnich 12 miesięcy, jest 20 miejsc na odbycie pięciomiesięcznego stażu.

Oprócz młodych niedoświadczonych bezrobotnych są starsi doświadczeni zawodowo, którzy również mają ten sam problem ze znalezieniem pracy. Do osób powyżej 45 roku życia, również PUP wyciąga rękę. Na ogół pracodawcy wychodzą z założenie, że osobie starszej ciężko będzie wdrożyć się w realia nowocześnie funkcjonującej firmy, do nowych obowiązków, uważają że nie sprostają wymaganiom często szybkiego tempa pracy. To wszystko to stereotypy i myśli, których nie należy wobec wszystkich generalizować. Drugi program, który oferuje PUP nazywa się „Doświadczenie moim atutem” i tu również 20 osób będzie mogło podjąć staż w lokalnych przedsiębiorstwach. Do udziału w projekcie zgłaszać się mogą osoby, które ukończyły 50. rok życia lub bezrobotni powyżej 45. roku życia znajdujący się jednocześnie w szczególnej sytuacji na rynku pracy tj. spełniający co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

  • status osoby długotrwale bezrobotnej,
  • nie podjęcie zatrudnienia po urodzeniu dziecka,
  • brak kwalifikacji/ doświadczenia zawodowego/wykształcenia średniego,
  • wychowywanie samotnie co najmniej 1 dziecka do 18. roku życia,
  • nie podjęcie zatrudnienia po odbyciu kary pozbawienia wolności,
  • posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności,
  • zakończenie kontraktu socjalnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.