Fot. Kościerzyna

Mieszkańcy Kościerzyny protestują przeciwko planom budowy obwodnicy miasta. Kilkudziesięciu właścicieli nieruchomości sprzeciwia się planowanemu przebiegowi drogi, który zakłada wyburzenia domów.

 

 

Fot. Kościerzyna

 

Obwodnica Kościerzyny ma powstać na południe od centrum, w ciągu drogi krajowej nr 20 – Stargard Szczeciński-Gdynia. Jest to tak zwany wariant  II C, który zakłada wyburzenia domów i wykupienie wielu prywatnych gruntów. Na razie nie wiadomo ile budynków trzeba rozebrać. Pewne jest natomiast to, że droga będzie przebiegać na południe odosiedla Plebanka, mijać osiedle Za Torami i przecinać drogę wojewódzką nr 221.

Fot. GDDKiA

Kilkudziesięciu mieszkańców obu osiedli protestuje przeciwko takiemu rozwiązaniu. Przeciwnicy budowy obwodnicy zebrali już ponad 60 podpisów, zapowiadają protest na placu budowy  i skargę do komisji ochrony środowiska Unii Europejskiej.  

Tymczasem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Gdańsku wyłoniła już firmę, która przygotuje projekt budowy drogi. Planowana obwodnica  miałaby długość 10,9 km i posiadałaby pięć przejazdów drogowych oraz cztery węzły: Gdynia, Gdańsk, Warlubie  i Wdzydze .

3 KOMENTARZE

 1. Ten poseł nas oszukał
  W spotkaniach w mieszkańcami „Sala Szopińskiego” nie było tego wariantu IIC to, z kim oni uzgadniali. Na pewno nie z nami.
  Komu zależy tak bardzo by tędy biegła obwodnica?
  Kto wykupił działki w tym rejonie, powinny tym zająć się odpowiednie instytucje uprawnione do nadzoru w naszym państwie i sprawdzenie czy nie popełniono nadużyć, jeśli można było wybudować obwodnicę poza miastem, co spowodowałoby obniżenia kosztów inwestycji?.
  Mieszkańcy koniec kolesiostwa w naszym mieście. Taka mała wieś jak Kościerska Huta mogła zmienić drogę żeby to nikomu nie kolidowało. Ale u nas musi być inaczej.
  Interes – nie ludzie
  Co to jest obwodnica? To pytanie do Pana Czuch.
  Obwodnica – droga prowadząca wokół miasta przechodzące poza miejską aglomeracją i służące dla tranzytu dalekobieżnego.
  Albo Obwodnica, arteria komunikacyjna odciążająca ulice miasta od ruchu przelotowego. Obwodnica prowadzona jest po za obrzeżu miasta i łączy wylotowe trasy komunikacyjne.
  Panie Pośle lektura do poduszki. Należy się dokształcić, bo pana wykształcenie zdobyte daje wątpliwości, jak to pan mówił jestem budowlańcem, oj daleko to od prawdy.
  Dlaczego pan Czucha nie chce zaakceptować innego rozwiązania przebiegu obwodnicy?• To proste, bo nabyta ziemia w kościerskiej hucie ma zostać sprzedana za niecałe 2 mln złotych moi drodzy mieszkańcy.
  Tak się robi interesy z burakami z Kościerzyny, wiecie czyje to słowa?••Zainteresujcie się, kiedy pan Czucha nabył tę działkę i otrzymacie gotowe odpowiedzi na wszystkie tematy i to, co się teraz wyrabia.
  Oszukał nas wyborców, którzy zagłosowali na niego na posła a teraz grunt się pod nogami pali, chce wrócić na stanowisko Burmistrza Kościerzyny
  . pozdrawiam i życzę rozsądku przy urnie wyborczej

 2. Święte słowa! Obwodnica ma ułatwić zycie mieszkańcom, a nie uprzykrzyć. Rozmawiałem z rodziną, ktorą dotyka ten wariant – tyle stresu mają, że głowa boli. A miało być tak fajnie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.