fot. sxc.hu - archiwum

Policjanci ostrzegają przed oszustami grasującymi w Wejherowie i okolicach. W coraz bardziej bezczelny sposób wchodzą do mieszkań nieświadomych zagrożenia osób starszych, kradnąc czasem nawet całe oszczędności.

fot. sxc.hu

5 sierpnia policja w Wejherowie została powiadomiona o kradzieży pieniędzy. Dwaj mężczyźni w wieku 25-30 lat podszyli się pod pracowników gazowni. Pod pretekstem wyczyszczenia kratek wentylacyjnych oraz sprawdzenia przewodu kominowego weszli do mieszkania. Jeden z oszustów poprosił domownika o pomoc przy pracach a drugi w tym czasie zagadał współlokatora międzyczasie prosząc o rozmienienie banknotu 200 złotowego. W tym czasie zobaczyli gdzie domownicy trzymają pieniądze i w chwili nieuwagi okradli ich. Policja apeluje o ostrożność, oszuści mogą podszywać się również za pracowników różnych innych firm i urzędów oraz podawać się za członków rodziny. Najczęściej w przypadku oszustów, ofiarami padają osoby starsze.

Policja radzi jak się bronić przed oszustami

  • Oszuści podają się za członków rodziny, pracowników instytucji publicznych, czy też organizacji pozarządowych – charytatywnych. Wchodząc do mieszkania czekają tylko na chwilę nieuwagi, by nas okraść.
  • Żądaj dokumentu potwierdzającego jego tożsamość, najlepiej zanim go wpuścisz, zadzwoń do instytucji, na którą się powołuje i dowiedz się, czy ten człowiek tam pracuje i czy rzeczywiście miał cię odwiedzić
  • Wszystkie wizyty powinny być poprzedzone odpowiednim komunikatem, informacją ze spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej (pracownicy spółdzielni mieszkaniowej zostawiają informację pisemną w gablocie informacyjnej zamykanej na klucz- niedostępnej dla osób postronnych). Przy zawiadomieniach telefonicznych o planowanej wizycie u ciebie, też bądź ostrożny, dzwonić może oszust.
  • Podchodź z ograniczonym zaufaniem do wizyt bliżej nieokreślonych przyjaciół sprzed lat, czy kolegów członków rodziny. To mogą być oszuści, którzy chcą cię okraść.
  • Oszuści proszą często o możliwość pozostawienia informacji dla sąsiadów. Gdy pójdziesz po kartkę i długopis, oni mogą w tym czasie wejść do twojego mieszkania.
  • Oszuści proszą też o sprawdzenie przewodów wentylacyjnych. Jeden z nich będzie ci ciągle towarzyszył odwracając uwagę od drugiego, który w tym czasie będzie okradał mieszkanie.
  • Oszuści mogą chcieć rozmienić pieniądze, pamiętaj, nigdy nie prowadź ich do pomieszczenia, w którym trzymasz pieniądze, bo gdy zobaczą gdzie są schowane, wystarczy im chwila twojej nieuwagi aby ukraść twoje oszczędności.
  • Gdy wpuścisz oszustów do środka i później poznasz ich zamiary – nie reaguj panicznie. Dokładnie zapamiętaj ich twarze i ubiór. Spróbuj pod pozorem pożyczenia pieniędzy pójść do sąsiada i tam dyskretnie zawiadomić policję, lub po wyjściu oszustów z mieszkania zadzwoń na policję. Pamiętaj, że czasem lepiej stracić pieniądze niż życie.
  • Jeśli możesz poproś o pomoc sąsiadów. W towarzystwie osób trzecich złodziej zwykle rezygnuje z dokonania kradzieży.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.