fot. Sławomir Łukaszuk

Najważniejsze w roku lęborskie święto – Dni Jakubowe, za nami. Gdy opadły emocje z nim związane, warto podsumować, co wydarzyło się w Lęborku.

Lęborskie Dni Jakubowe AD 2011 upłynęły pod znakiem kultury kaszubskiej. Miasto nad Łebą było celem uczestników  XIII Światowego Zjazdu Kaszubów, który wg różnych szacunków przyciągnął do Lęborka nawet 12tys. Kaszubów z kraju i ze świata. Wśród nich był także Premier RP Donald Tusk.

fot. Sławomir Łukaszuk

Lęborskie Dni Jakubowe tradycyjnie rozpoczął Marsz Pokoju spod kaplicy ewangelicko-augsburskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele duchowieństwa i wiernych różnych wyznań. Na Placu Pokoju zawisła Flaga Honorowa Europy przyznana Lęborkowi w 2009 roku przez Radę Europy w Strasburgu, w uznaniu za szeroką współpracę i wymianę międzynarodową.

W czasie jarmarku wręczone zostały Wyróżnienia Honorowe Rady Miejskiej – statuetki „Lęborskiego Lwa”. W tym roku, spośród siedmiu nominacji do tego wyróżnienia, „Lęborskiego Lwa” w uznaniu za szczególne zasługi dla Miasta i lokalnej społeczności otrzymał Zygfryd Klimek (znany lęborski fotograf) i Lęborski Klub Przedsiębiorców.

Na ulicach pojawiła się rekordowa liczba stoisk handlowych. Szczególnie wyróżniało się 60 namiotów zakupionych przez organizatora na potrzeby gości z Kaszub. W kolejnych latach jednorodne i estetyczne stoiska handlowe posłużą innym wystawcom i polepszą estetykę handlowania na lęborskim jarmarku

Rekordowa liczba 212 zawodników w tym 12 kobiet z 34 drużyn z całego Pomorza wystartowało w Turnieju Karcianym „Lãbòrsczi Baszczi”. „Baśka” to tradycyjna kaszubska gra karciana, zyskująca z roku na rok coraz więcej fanów. Lęborska impreza należała do największych turniejów w Polsce.

Odbywający się w niedzielę XI Bieg Uliczny św. Jakuba przyciągnął największą w historii liczbę uczestników. Na starcie 10-cio kilometrowej trasy zameldowało się aż 315 biegaczy, co sprawiło niemałe problemy organizacyjne (m.in. zabrakło medali za uczestnictwo). W kategorii mężczyzn najszybszy był Marcin Chabowski (Flota Gdynia) z czasem 30:40, wśród kobiet triumfowała Iwona Lewandowska (Wektra DGS Włocławek), czas 33:56.

W tym roku na piątym Zlocie Jakubów zameldowało się aż 254 chłopców i mężczyzn o imieniu Jakub z 60 miejscowości. Tym samym pobity został kolejny rekord. W roku 2010 Jakubów na Zlocie było „tylko” 248, na pierwszym Zlocie w 2007 roku 87.

Galeria

fot. Sławomir Łukaszuk , UM Lębork

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.