fot. AFP

„Tradycje Rybackie u Słowian” to nazwa festynu, który odbędzie się w sobotę, 25 czerwca 2011 r., w Swornegaciach. Na wspólną świętojańską zabawę zaprasza Gminny Ośrodek Kultury w Chojnicach oraz Lokalna Grupa Rybacka „Mórenka”

W programie m.in. warsztaty wikliniarskie, warsztaty pieczenia chleba, a także prezentacje tradycyjnych kaszubskich sprzętów rybackich. Rozegrane zostaną zawody wędkarskie, odbędzie się także konkurs kulinarny na najciekawszy przepis na danie z ryb.

Główne uroczystości rozpoczną się około 18, gdy rozstawiona zostanie osada dawnych Słowian i rozpocznie się Noc Kupały. Na terenie obozu będzie można zobaczyć pokazy inscenizujące średniowieczne życie – warzenie jadła, stanowisko skórnicze, średniowieczną zbrojownię, tkanie na bardzie, wybijanie monet średniowiecznych.

fot. AFP

Centralnym elementem obozu będzie palenisko do wypiekania starosłowiańskich podpłomyków. Program atrakcji na terenie osady obejmuje pokazy walk, rzemiosł, konkursów rycerskich, gier i zabaw średniowiecznych. Walki posiadają bogatą narrację, a ich fabuła nawiązuje do starodawnych legend oraz wydarzeń historycznych z dziejów Polski.

Po zachodzi zmroku rozpocznie się rekonstrukcja obrzędowości dawnych Słowian. Obrzędowość nawiązuje do dawnych obyczajów związanych ze świętem plonów. Uroczystość odtworzona została na podstawie źródeł etnograficznych i historycznych, ze zwróceniem uwagi na starosłowiańską obyczajowość, która przybliża duchową kulturę wczesnopiastowskiej Polski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.