fot. archiwum

Wynalazcą kosza plażowego był mistrz koszykarski z Rostocku Wilhelm Bartelman, który wyprodukował  siedzisko z wikliny po raz pierwszy w 1883 roku, czyli 130 lat temu. Dziś kosze plażowe są nieodłącznym elementem nadmorskiego krajobrazu nad Bałtykiem.

Fot. Mat. prasowe
Fot. Mat. prasowe

Pomysłodawcą i pierwszym producentem koszy plażowych był Wilhelm Bartelman, który w 1870 roku otworzył warsztat wikliniarski w Rostocku. Wówczas  wykonywał  na zamówienie kosze z wikliny. W 1882 roku na zlecenie bogatej szlachcianki Elfrede  von Maltzahn opracował i zbudował „jednoosobowe krzesło plażowe”.

Fot. Archiwum: Łeba na początku XX w.

Rok później, w 1883 roku, czyli 130 lat temu, stworzył dwuosobowy kosz plażowy, który stał się przebojem. Konstrukcja wzbudziła tak duże zainteresowanie, że wynalazca uruchomił ich wypożyczalnię. Wilhelm Bartelman niestrudzenie ulepszał swój wynalazek. Zaprojektował też kosz wiklinowy  na drewnianej ramie z dachem z tkaniny. Ten wynalazek zaczęto rozpowszechniać na specjalnie organizowanych pokazach ich użytkowania na plażach kąpielisk holenderskich, niemieckich (dzisiaj  polskich).

Fot. Archiwum producenta koszy Sonnenpartner
Fot. Archiwum producenta koszy Sonnenpartner

Po roku 1890 do dobrego tonu należało przesiadywanie w wiklinowych koszach plażowych. Moda spowodowała duże zapotrzebowanie na kosze, a w całej Europie północnej powstawały warsztaty i fabryczki produkujące  plażowe fotele. Rozpoczęto produkcję koszy z odchylanymi oparciami, stoliczkami i podnóżkami.  Po pierwszej wojnie produkowano również kosze plażowe, które służyły jako przebieralnie. O popularności koszy plażowych świadczy fakt, że tylko na polskim wybrzeżu było ich w okresie międzywojennym ponad 15 tysięcy. W latach 90. XX wieku warsztat produkujący kosze wiklinowe działał w Smołdzinie koło Słupska. Po pożarze zakładu właścicielowi nie udało się wznowić działalności.

Fot. binzer.de

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.