fot. materiały organizatora

Pokazy filmów w ramach przeglądu „Gdynia Dzieciom” po raz pierwszy w tym roku odbędą się również w lęborskim kinie „Fregata”. Przegląd jest częścią Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, najważniejszej polskiej imprezy filmowej.

W programie przewidziano mnóstwo projekcji, konkursów i zajęć edukacyjnych oraz spotkań z wybitnymi polskimi twórcami filmowymi. Wszystko to w lęborskiej „Fregacie” od 6 do 10 czerwca 2011 roku.

Fot. Materiały organizatora

– To niewątpliwe wyróżnienie dla naszego kina, a zarazem wspaniała okazja dla dzieci i młodzieży do kontaktu z wartościową kinematografią – mówi Paweł Piwka, dyrektor LCK „Fregata”. – Seanse będą się odbywały codziennie od 6 do 10 czerwca o godzinie 9 i 11. Zapraszamy w wszystkich młodych lęborczan, a przede wszystkim nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjum ze swoimi uczniami. Dodatkową atrakcją jest to, że wstęp na seanse jest bezpłatny, ponieważ projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu operacyjnego „Edukacja kulturalna”.

O wstępie grup na seanse decyduje kolejność zgłoszeń. Rezerwacje pod numerem telefonu 59 8622-530. Oprócz projekcji na uczniów lęborskich szkół czekają inne atrakcje – konkursy, loterie, baśniowe zabawy z J.Ch. Andersenem, bajkowe zabawy Reksia i jego przyjaciół, oraz terenowa gra miejska, w której uczestnicy poszukają skarbu na terenie Lęborka.

W tym roku organizatorzy przeglądu chcą przedstawić młodym widzom twórczość wspaniałych polskich twórców filmowych. W Lęborku będzie okazja spotkać się z twórcami i aktorami filmu „Awantura o Basię”

W ramach współpracy z Duńskim Instytutem Kultury zostaną zaprezentowane produkcje z tego kraju z ostatnich lat, lubiane i doceniane przez duńskich rówieśników. Natomiast gimnazjaliści zobaczą film „Jutro będzie lepiej” – nagrodzony przez międzynarodowe jury młodzieżowe GenerationKPlus Berlińskiego Festiwalu Filmowego, spotkają się z jego twórcami – Dorotą Kędzierzawską i Arturem Reinhartem, a także wezmą udział w dyskusji z przedstawicielami UNICEFU nt. sytuacji dzieci w różnych częściach świata i praw, które przysługują każdemu dziecku i młodemu człowiekowi.

Organizatorzy przeglądu: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Pomorska Fundacja Filmowa
Patron Honorowy: Polski Komitet Narodowy UNICEF, Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk

Partnerzy: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Duński Instytut Kultury, Pomorskie Kuratorium Oświaty, Lęborskie Centrum Kultury „Fregata”, Wejherowskie Centrum Kultury, Kino Żeglarz w Jastarni, Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Wszystkie przeglądy „Gdynia Dzieciom” od 2004 roku są realizowane pod wspólnym szyldem programu Polskie Kino Młodego Widza, koordynowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich, współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu operacyjnego „Edukacja kulturalna”.

Program projekcji i wydarzeń w Lęborku:

Poniedziałek, 6 czerwca

godz. 9:00  Opowieść o dwóch komarach

– zapraszamy przedszkola i klasy 1-3

godz. 11:00  Mali hakerzy

(napisy, również dla niesłyszących) – zapraszamy klasy 4-6

Wtorek, 7 czerwca

godz. 9:00  Reksio i przyjaciele 1

Zapraszamy przedszkola i klasy 1-3 (bez dialogów, również dla niesłyszących), po projekcji spotkanie z animatorami i bajkowe zabawy

godz. 11:00  Strings

(napisy, również dla niesłyszących) – zapraszamy uczniów gimnazjum

Środa, 8 czerwca

godz. 9:00  UNICEF przedstawia: Wyspa czarnoksiężnika

– klasy 1-3

godz. 11:00  Jutro będzie lepiej

– gimnazjum

obie  projekcje pod patronatem UNICEF z zajęciami edukacyjnymi

Czwartek, 9 czerwca

godz. 9:00  Awantura o Basię

po projekcji spotkanie z twórcą i aktorami – klasy 4-6

godz. 11:00  Pan samochodzik i praskie tajemnice

po projekcji spotkanie z twórcą i aktorami oraz tematyczna gra miejska – klasy 4-6

Piątek, 10 czerwca

godz. 9:00  Prop i Berta – przedszkola i klasy 1-3

godz. 11:00  Dzikie łabędzie

(napisy, również dla niesłyszących) – przedszkola i klasy 1-3

po projekcji baśniowe zabawy z Andersenem

OPISY

PRZEDSZKOLE, KLASY 1-3

  • Reksio i przyjaciele – zestaw krótkich filmów animowanych, reż. Lechosław Marszałek, Polska 1953-1990, 2 x 75 minut

Zestaw 1: Koziołeczek, Różne przygody Gąski Balbinki, W stepach Australii, Jak wygrałem wyścig cyklistów, Na tropach Yeti, Reksio kosmonauta, Reksio i jamnik, Reksio remontuje

Zestaw 2: Pani Twardowska, Brzydula, Reksio wychowawca, w piaskach Gobi, Brzydkie kaczątko, Reksio pielęgniarz, Reksio i Ufo, Reksio i świerszcz

  • Opowieść o dwóch komarach, reż. Jannik Hastrup, Dania 2007, 79 minut, film animowany

Opowieść o komarze Egonie, który nie bardzo umie latać. Z pomocą przyjaciół oraz dzięki swojemu sprytowi i dobremu sercu potrafi jednak dokonywać wielkich rzeczy. Komarzyca Dagmara pomaga Egonowi ratować z opresji sympatyczne mrówki.

  • UNICEF prezentuje: Wyspa czarnoksiężnika, reż. Kim Hyok, Włochy 2004, 45 minut, film animowany

Podczas sztormu rozbija się łódź. Jej pasażerowie lądują na bezludnej wyspie gdzie spotykają czarnoksiężnika Lucanora.  Ten wraz z przyjaciółmi opowiada rozbitkom o prawach dziecka.

  • Prop i Berta, reż. Per Fly, Dania 2001, 73 minuty, film animowany

Prop wraz z przyjaciółmi, gadającą krową i małymi trolami, szykuje się do walki z czarami wiedźmy – sąsiadki.

  • Dzikie łabędzie, reż. Peter Filnth, Ghita Norby, Dania 2009, 60 minut, film fabularny

Adaptacja znanej baśni Andersena. Księżniczka Elisa jest szczęśliwa ze swoimi jedenastoma braćmi. Pewne­go dnia ich ojciec postanawia ponownie się ożenić. Pod wpływem tajemniczej mocy nowej Królowej, Król odsyła córkę z zamku, a bracia zostają zaczarowani w łabędzie. Dobra wróżka mówi Elisie, jak ma uwolnić braci, szyjąc dla nich koszule z pokrzyw.

KLASY 4-6

  • Mali hakerzy, reż. Christian E. Christiansen, Dania 2009, 91 minut, film fabularny

Timie – dwunastoletni kujon i jego przyjaciel Alexander chcąc umocnić przyjaźń i zyskać na popularności wypożyczają sprzęt do filmowania. Chłop­cy zaczynają niewinnie od monitorowania szatni dziewcząt. Wiedza zdobyta podczas podglądania, okazuje się bardzo pomocna, ale może też przysporzyć kłopotów…

  • Awantura o Basię, reż. Kazimierz Tarnas, Polska 1995, 104 minuty, film fabularny

Adaptacja prozy Kornela Makuszyńskiego. Na dziesięciolecie małżeństwa znanego pisarza Stanisława Olszowskiego z uroczą Stanisławą Olszańską ich przybrana córka, piętnastoletnia Basia, przygotowała w prezencie album rodzinny. Z niego poznajemy historię sprzed dziesięciu lat.

  • Pan samochodzik i praskie tajemnice, reż. Kazmierz Tarnas, Polska 1988, 89 minut, film fabularny

Kinowa wersja powieści Zbigniewa Nienackiego pt. „Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic”. W krakowskim hangarze nad Wisłą pan Tomasz i jego młodzi koledzy Bartek, Piątek, Niedziela i Poniedziałek szykują do drogi niezwykły samochód, który potrafi zmieniać się w latający talerz. Przyjaciele jadą do Pragi, Tomasz bowiem otrzymał informację o kradzieży z zamku w Oporowie obrazu „Sąd rabina Love” oraz książki Davida Katza. W Pradze, w mieszkaniu państwa Dohnalów wita ich kilkunastoletnia Ludmiła oraz jej starsza siostra, która jest kustoszem. Wszyscy przeżywają niezwykłe przygody związane z poszukiwaniem obrazu oraz ukrytego skarbu. Okazuje się, iż w sprawę był zamieszany pan Skvarek, historyk sztuki, pracujący wcześniej z siostrą Ludmiły.

GIMNAZJUM

  • Strings, reż. Anders Ronnow-Klarlund, Dania 2005, 88 minut, film lalkowy

Film w konwencjach mitycznej fantasy. Główne role grają drewniane marionetki, a akcja toczy się w baśniowej krainie. Władający nią dobry król traci życie w wyniku nikczemnej intrygi wrogów. Tajemnicze dłonie plączą nitki kierujące ludzkim losem, odsłaniając ukryte powiązania między niebem a ziemią…

  • Jutro będzie lepiej, reż. D.Kędzierzawska, Polska-Japonia 2010, 118 minut,  film fabularny

Trójka bezdomnych małych chłopców, mieszkających na dworcu kolejowym w jednym z rosyjskich miast, postanawia uciec przez zieloną granicę do Polski. Wydaje im się, że tu czeka na nich lepsze życie – dom, szkoła, życzliwi ludzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.