fot. republika.pl: Luka - polski owczarek nizinny

Wielka wystawa psów rasy PON-y czyli polskich owczarków nizinnych odbędzie się w najbliższy weekend w Łebie. Tam 60 lat temu znana lekarz weterynarii odtworzyła tę rasę na terenie Polski. Teraz mieszkańcy kurortu chcą postawić pomnik słynnego psa.

fot. republika.pl: Luka - polski owczarek nizinny

Polskie owczarki nizinne pochodzą od przodka z Tybetu. Psy tybetańskie wędrowały wraz z nomadami w kierunku zachodnim. W V wieku wraz z najazdem Hunów przedostały się do Europy. Pierwszą wzmianką mówiącą o istnieniu psów owczarskich, pochodzących z nizinnych rejonów środkowej Europy, był dokument z XVI wieku. W pracy tej znajdują się jednoznaczne informacje o tym, że w 1514 roku na statku handlowym kupca gdańskiego, Kazimierza Grabskiego, znajdowało się sześć owczarków nizinnych. Grabski chciał za zboże nabyć stado 20. owiec, więc zabrał w podróż do Szkocji psy, których zadaniem było oddzielenie od większego, skupionego stada owiec dwudziestu sztuk, a następnie zapędzenie ich na pokład statku. Z powierzonego im zadania psy wywiązały się na tyle sprawnie, że właściciel stada owiec nabył parę psów. Osobniki te miały swój udział w powstaniu rasy Bearded Collie.

fot. archiwum: Dr Danuta Hryniewicz z przyjaciółmi w Łebie

W latach powojennych Związek Kynologiczny w Bydgoszczy, pod przewodnictwem Marii Dubrowinowej, rozpoczął intensywne starania w kierunku hodowli rodzimych ras psów wiejskich. Na samym Pomorzu pospolicie występowały psy prezentujące wiele cech dawnego owczarka nizinnego. Rozpoczęły się wystawy i przeglądy hodowlane, na których dokonywano selekcji osobników, kierując się przede wszystkim ich typem i charakterem. Istotny wkład w szybszy rozwój hodowli owczarków miała lekarz weterynarii Danuta Hryniewicz, właścicielka hodowli „Kordegarda”. Z tej hodowli pochodził pies, „Smok z Kordegardy”, który stał się wzorcowy dla pierwszego opracowanego standardu PON-ów. Większość wpływowych hodowców właśnie na tym samcu oparła swoje linie hodowlane, a sama Hryniewicz jako regułę hodowlaną przyjęła chów wsobny. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna zatwierdziła znowelizowany standard, uznając PONa za polską rasę w roku 1963. Mieszkańcy Łeby chcą w kurorcie postawić pomnik owczarka nizinnego, który ma upamiętniać działalność słynnej „Psiary”, czyli dr Danuty Hryniewicz.

fot. gk

Dni Polskiego Owczarka Nizinnego w Łebie w dn. 14-15.05:

14 maja sobota

godz. 13.30 parada PONów w mieście, ze Skweru Rybaka pod dom „Psiary” dr Danuty Hryniewicz

godz. 15 konferencja w Bibliotece Miejskiej ul. 11 Listopada 5a

  • Powitanie, otwarcie wystawy „Psiara” – Andrzej Strzechmiński Burmistrz Miasta Łeby
  • Wyróżnienia Klubu – Komisji Polskiego Owczarka Nizinnego przy Zarządzie Głównym Związku Kynologicznego w Polsce
  • PON w kulturze narodowej – Zygmunt Jakubowski, Gabriela Łakomik – Kaszuba
  • Życie i praca dr Danuty Hryniewicz na podstawie zachowanych dokumentów – Tomasz Borkowski, Beata Leśniak – Małecka, Rafał Kleszcz
  • PONy – typ, pokrój i ruch – jakie hodowano w kojcu „Kordegarda” na podstawie oryginalnych zdjęć archiwalnych – Barbara Larska, Małgorzata Kończewska, Magdalena Larska

godz. 18 Pieski festyn na Skwerze Rybaka

15 maja niedziela

godz. 10 Port Jachtowy ul Jachtowa 1

XXII Klubowa Wystawa Polskich Owczarków Nizinnych pod honorowym Patronatem Burmistrza Miasta Łeby. Sędziuje Andrzej Stępiński, międzynarodowy sędzia kynologiczny.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.