fot. maersk

Olbrzymi statek Maersk Ebba wpłynął do gdańskiego terminalu DCT w Porcie Północnym. To największy kontenerowiec i równocześnie najdłuższy statek w historii Bałtyku.

fot. maersk

Wejście giganta do gdańskiego portu wywołało sporo emocji.  To tak zwany kontenerowiec mamuci o długości 366 m. To jednocześnie największy statek pływający po Bałtyku.   Firma  Deepwater Container Terminal już w styczniu zeszłego roku jako pierwszy i na razie jedyny terminal na Bałtyku ściągnęła do siebie bezpośrednie kontenerowe połączenie oceaniczne – linię AE10 Maersk. To trasa między najważniejszymi portami Azji wschodniej i Europy. Tym samym Gdańsk stał się pierwszym na Bałtyku kontenerowym hubem, gdzie kontenery z olbrzymich jednostek oceanicznych przeładowuje się na mniejsze – tzw. feedery, które płyną do portów docelowych.  

Ebba to kontenerowiec duńskiej linii Maersk Line, który może na swoim pokładzie pomieścić 13092 TEU (1 TEU to kontener o długości 20 stóp). Kontenerowiec w gdańskim terminalu będzie cumował do 13 maja. Pod koniec miesiąca zawita do nas jeszcze większy kontenerowiec  – Eleonora. Kontenerowiec ten obsługiwany jest również przez Maersk Line. Dla porównania ma on 398 metrów długości i na swym pokładzie mieści 15550 TEU. W Gdańsku spodziewany jest 25 maja. 

fot. dobralogistyka.pl: Wymiary kontenerowców mamucich Maersk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.