Składanie kwiatów i zapalenie zniczy to nie jedyne sposoby upamiętnienia osób, które swoją postawą zasłużyły się dla historii i następnych pokoleń. Uczniowie szkoły w Garczegorzu i mieszkańcy Krępy Kaszubskiej, śladem obywateli Łotwy, uczczcili ofiary Marszu Śmierci 1944/45 poprzez posprzątanie grobów i uporządkowanie cmentarza.

Dziś rano na cmentarzu więźniów obozu koncentracyjnego Stutthof w Krępie Kaszubskiej (gmina Nowa Wieś Lęborska) odbyło się spotkanie poświęcone pamięci ofiar Marszu Śmierci przełomu lat 1944/45. Spotkanie to było nawiązaniem do obchodzonego również 6 maja na Łotwie dnia pamięci łotewskich bohaterów narodowych, któe obchodzone jest właśnie poprzez porządkowanie grobów i cmentarzy. Miało ono na celu uczczenie pamięci prof. Konstantia Čakste, przywódcy ruchu oporu na Łotwie, który był synem pierwszego prezydenta niepodległej Łotwy Jānisa Čakste i pochowany został na cmentarzu w Krępie Kaszubskiej.

Opiekunowie cmentarza – uczniowie Szkoły Podstawowej im. Męczenników Marszu Śmierci KL Stutthof w Garczegorzu – od rana grabili, zamiatali i porządkowowali groby spoczywających w tym miejscu ofiar. – Przychodzimy to bardzo często, co dwa tygodnie – komentowali uczniowie – Dzisiaj jesteśmy tu dlatego, że na naszym cmentarzu pochowany jest bohater z Łotwy. A tam także sprzątają dzisiaj groby.

Młodzieży pomagali także mieszkańcy Krępy Kaszubskiej, gospodynie z Koła Gospodyń Wiejskich w Krępie, a także przestawiciele lokalnych władz. Był to też moment na przypomnienie historii tego miejsca i postaci ofiar Marszu Śmierci.

Uczestnicy spotkania odwiedzili także Izbę Pamięci Ofiar Marszu Śmierci KL Stutthof imienia profesora Konstantina Čakste w Krępie Kaszubskiej, w której przechowywane są eksponaty związane z postacią profesora i upamiętniające ofiary Marszu Śmierci.

 

fot. gk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.