Polsko-niemiecka spółka planuje w Lęborku budowę biogazowni. Firma rozpoczęła starania o pozwolenie na tę inwestycję. W Polsce działa  obecnie zaledwie 100 biogazowni –  w Niemczech jest ich ponad 4,5 tysiąca. 

 

Lęborska spółka, która chce budować biogazownię, skorzysta z technologii i doświadczenia niemieckiej firmy C4 Energie AG. Niemcy mają też być udziałowcami lęborskiej spółki.  C4 Energie zbudowała w 2008 r. biogazownię Bergen, która dostarcza ciepło i energię elektryczną dla 2 tys. gospodarstw w Meklemburgii.  Teraz polsko niemiecka spółka czeka na niezbędne opinie i zezwolenia na budowę w Lęborku.

Biogazownia zbudowana przez C4 Energie

– Biogazownia powstanie na obrzeżach miasta, na terenie przy ul. Majkowskiego, naprzeciwko hurtowni BAT. – mówi mecenas Mirosław Rekowski, przedstawiciel inwestora  -To dobra lokalizacja, bo nie ma w pobliżu budynków mieszkalnych. Ponadto  zlokalizowanie biogazowni na obrzeżach miasta ułatwia nam także podłączenie się do sieci ciepłowniczej i elektrycznej – dodaje M. Rekowski.

W Niemczech jest 4,5 tysiąca biogazowni. Polska ma ich niewiele ponad 100, ale w budowie  na różnych etapach przygotowań jest kolejnych 200.  Zdaniem ekspertów w Polsce właśnie aczyna się boom na biogazownie. Inwestowaniem w tę branżę  interesują się już dziesiątki  firm. Wśród nich są duże koncerny, m.in. Polska Grupa Energetyczna, Energa, Enea, PGNiG,  Krajowa Spółka Cukrowa. Ale i znaczący inwestorzy prywatni: Polski Koncern Mięsny Duda, BBI Zeneris, Biopower (kontrolowany przez izraelskiego biznesmena, Aleksandra Rechtera) czy Agrogaz, której współwłaścicielem jest spółka Jana Kulczyka.

Na razie większość  działających w naszym kraju biogazowni, to te instalowane  na wysypiskach śmieci, wykorzystujące tzw. gaz składowiskowy i osady ściekowe.  Typowych biogazowni, przerabiających odpady rolne i z zakładów, zajmujących się produkcją spożywczą, jest na razie ledwie kilka. Nie mamy ani jednej instalacji biogazowej wykorzystującej rośliny energetyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.